برترین ها/ چشم‌ دروغین (Ocellus, Eyespot)، یک نشانه، لکه یا خال شبیه به چشم است که در بدن برخی پروانه‌ها، خزندگان، گربه‌ها، پرندگان و ماهی‌ها یافت می‌شود.

لکه‌های چشم دروغین گاه نوعی تقلید از چشم جانوری دیگر برای فریب دادن جانوران شکارچی است تا از این طریق آن‌ها را با یک جاندار قوی‌تر اشتباه بگیرند. در مواردی، چشم دروغین ممکن است در ارتباطات بین افراد یک گونه یا جلب توجه جنس مخالف نقش داشته باشند.

شکارچی ترسناکی که پشت سرش هم چشم دارد

البته تصور اینکه شکارچی بی‌رقیبی چون ببر نیاز به چشمی دروغین داشته باشد کمی دشوار است. احتمالا به همین دلیل است که دانشمندان درباره کارکرد این نقاط سفید که در زوایای خاص شبیه به چشم می‌شوند، دو دسته شده اند.

دسته اول برای این چشم‌های دروغین مکانیسم دفاعی در نظر می‌گیرند و باور دارند که ببرها هنگام آب‌ خوردن از این چشم‌های دورغین برای محافظت از خود بهره می‌برند تا احتمالا موجوداتی که خیال بد به سرشان می‌زند را منصرف کنند!

شکارچی ترسناکی که پشت سرش هم چشم دارد

اما دسته دوم توضیحی قانع‌کننده‌تر دارند و به نظر می‌رسد که برای شکارچی قدرتمندی چون ببر بهتر به نظر برسد. دسته دوم برای چشم‌های دروغین ببر استفاده تهاجمی در نظر می‌گیرند. آن‌ها باور دارند که ببر در شرایط تهدید از این سفیدی‌های چشم مانند برای اخطار دادن استفاده می‌کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar