باشگاه خبرنگاران/ طبیعت چندین رویکرد و تکامل وحشیانه را برای مشکلات زندگی در طول زمان امتحان کرده است و یکی از این رویکرد‌ها در مورد بینایی است.

نمونه‌ای از اولین چشم‌های پیچیده بررسی شده، نشانگر این است که چشم‌ها بر روی یک ماده نسبتاً غیرعادی برای تمرکز نور تکیه داشته اند، چیزی که در موجودات مدرن یافت نمی‌شود. این چشم‌ها متعلق به گروهی از حیوانات منقرض شده به نام تریلوبیت‌ها بودند و چشمان آن‌ها از کریستال سخت، ماده معدنی به نام کلسیت ساخته شده بود.

تریلوبیت‌ها حدود ۳۰۰ میلیون سال زندگی کردند، اما ۲۵۰ میلیون سال پیش از بین رفتند. همچنین تعداد زیادی طرح بدن تریلوبیت در پرونده فسیلی وجود دارد که نشان می‌دهد که در آن ۳۰۰ میلیون سال بسیار موفق بوده اند؛ و از آنجایی که چشمان عجیب و غریب آن‌ها از سنگ ساخته شده بود، اغلب به زیبایی که در فسیل‌های بسیار، از خود به جای گذاشته بودند حفظ می‌شدند.

تریلوبیت‌ها

از این طریق می‌دانیم که تریلوبیت‌ها دارای چشم‌های مرکب مانند حشرات بودند که از خوشه‌هایی از واحد‌های دریافت نور به نام اوماتیدیا تشکیل شده بود که هر یک گیرنده‌های نور و عدسی‌های خاص خود را داشتند. بررسی بخش‌های شکسته عدسی‌های فسیل‌شده، یک ماده کریستالی ساخته شده از کلسیت را نشان می‌دهد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar