برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

گرمای اصفهان تا نیمه تیرماه به اوج می‌رسد

منبع
مهر
بروزرسانی
گرمای اصفهان تا نیمه تیرماه به اوج می‌رسد

مهر/ معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: پدیده جوی النینو (جریانات گرم اقیانوسی) در حال ضعیف شدن است و دماها در فصل گرم امسال شرایط مساعدی نسبت به سال قبل دارد.

نوید حاجی بابایی، معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به این که سال ۲۰۲۳ میلادی گرم‌ترین سال تاریخ کره زمین اعلام شد، اظهار کرد: باید توجه داشت که سال ۲۰۲۳ سال خاصی بود و به دلیل تغییرات اقلیمی شدید اثرات پدیده جوی ال‌نینو (جریانات گرم اقیانوس) در تابستان گذشته ملموس بود.
وی با اشاره به اینکه جریانات ال‌نینو قوی طی پاییز گذشته در کشور و استان اصفهان ظاهر نشد و بارش‌های آن با تأخیر رخ داد، افزود: جریانات ال‌نینو در زمستان سال گذشته بهبود پیدا کرد به طوری که میانگین بارش‌ها تقریباً نرمال بود و در برخی مناطق کمبود بارندگی پاییز را جبران کرد.
معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان خاطرنشان کرد: با وجود این، الگوهای جوی در سال آبی پیش رو، ال‌نینو نیست، جریانات این پدیده جوی اُفت می‌کند و به سمت لانینا (پدیده سرد اقیانوسی) می‌رود.
حاجی بابایی تصریح کرد: بر همین اساس، پیش‌بینی این است که تابستان سال ۲۰۲۴ میلادی شرایط دمایی بهتری نسبت به سال گذشته خواهد داشت اما با توجه به تغییرات اقلیمی، بیشتر گمانه زنی است.
وی افزود: میانگین بارش‌های استان اصفهان از ابتدای سال زراعی (مهر ۱۴۰۲) تا ۲۶ اردیبهشت ماه امسال به ۱۹۴ میلیمتر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ میلیمتر افزایش نشان می‌دهد.
حاجی بابایی ادامه داد: میانگین بارش‌های استان امسال نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۶.۳ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت ۲.۴ درصد افزایش یافته است.
معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان ادامه داد: وقوع بارش‌های بهاره، شدت تنش شدید آبی استان را کم کرده است اما با توجه به اینکه اصفهان درگیر خشکسالی هیدرولوژیک بوده لازم است کماکان در فصل گرم سال مدیریت مصرف بهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی و صنعت مورد توجه باشد.
حاجی بابایی تصریح کرد: اگر چه الگوهای هواشناسی افزایش دمای بالا در تابستان امسال را نشان نمی‌دهد و روند آن ملایم و به طور میانگین بین یک تا ۲ درجه نسبت به نرمال بالاتر خواهد بود اما باید فصل گرم سال را با مدیریت مصرف بهینه آب و انرژی به سلامت پشت سر گذاشت.
وی با بیان اینکه از هفته دوم خرداد ماه روند افزایش دما در استان آغاز خواهد شد و دماها به بالای نرمال خواهد رسید، اضافه کرد: بیشترین افزایش دما را در استان اصفهان در بازه زمانی ۱۵ خرداد تا نیمه تیرماه انتظار دادیم ضمن اینکه وضعیت دمایی امسال نسبت به سال قبل مساعد خواهد بود.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today