خبرگزاری برنا/مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: حفاظت مسولانه وبرنامه ریزی شده از ذخایر ژنتیکی جانوری وگیاهی و حفظ تنوع زیستی به عنوان سرمایه ملی بدون شناخت وآگاهی از داشته زیستی ممکن نمی باشد.
اهمیت شناسایی فون وفلور در افزایش ارزش اکولوژیک وتنوع زیستی عرصه های طبیعی استان نقش مهمی ایفا می کند به همین منظور حفاظت در زیستگاه که حفاظت گونه هدف در محل زندگی ورشد طبیعی گونه می باشد کاملترین روش حفاظت می باشد به طوری که اگر زیستگاه حفظ شود در حفاظت از تنوع زیستی که مطلوبیت زیستگاه برایش نقش بقا را ایفا می کند بسیار اهمیت دارد.
به همین منظور شناسایی دقیق تنوع زیستی جانوری مناطق آزاد وتحت مدیریت درراس برنامه های این اداره کل می باشد در همین راستا وشناسایی گونه های زاد آور استان بنا بر گزارشات قبلی وجود جغد کوچک در استان مشاهده وثبت گردیده بود به همین منظور بر اساس گزارشات رسید همیاران محلی (محمد نعمتی)از زادآوری این گونه درمنطقه تنگستان گروهی از کارشناسان این اداره جهت بررسی گونه فوق به منطقه عزیمت وموفق به ثبت یک لانه فعال با 4 عضو در منطقه مذکور گردیدند.
مدیرکل محیط زیست استان بوشهر فرهاد قلی نژاد در ادامه گفت : باتوجه به شروع فصل زادآوری حیوانات و وحوش از عموم مردم طبیعت دوست استان بوشهر درخواست میگرد هنگام مواجه با حیوانات که در زیستگاه های طبیعی حضور دارند یا لانه پرندگان از نزدیک شدن به انها خودداری نمایند، نزدیک شدن انسان ها به لانه پرندگانی و دست زدن به این لانه ها هم می تواند موجب فراری دادن پرندگان از لانه فعال و همچنین هدایت گونه های شکارچی به سمت لانه وهمچنین در دیگر گون ها موجب رها شدن فرزند و خطر شکار ویا تلف شدن می شود.
اطلاعات تکمیلی: کارشناس بانک ژن (محمد پاپری زارعی) در رابطه با جغد کوچک اطلاعاتی به شرح زیر داد:
جغد کوچک با نام علمی Athene noctua نام انگلیسی Little Owl یکی از گونه های بومی استان بوشهر می باشد که از راسته جغد شکلان وخانواده جغد ها می باشد،این پرنده طولی در حدود 21 تا23 سانتی متر دارد.جغدی کوچک وبالهای بلند ودم کوتاه می باشد.نر وماده همشکل وفاقد تفاوت وتغییرات فصلی می باشند.
رنگ بدن خاکستری مایل به قهوه ای نخودی تا نخودی مایل به خرمایی متغییر می باشند.پرنده بالغ سر تخت وبه رنگ قهوه ای با خالهای سفید وچشمانی زرد رنگ دارد.پرنده نابالغ با بدن خاکستری تر همراه با لکه های نخودی کمتر ورگه های نازک تر دیده می شود.
زاد آوری این گونه معمولا در فروردین ماه بوده و2 تا 8 تخم بیضی شکل سفید رنگ میگذارند زمان تفریخ 28 تا 29 روز وجوجه ها در 28 روزگی لانه را ترک می کنند ودر 35 روزگی پرواز می کنند ولی تا مدتی پس از آن در کنار والدین باقی می مانند.
وضعیت حفاظتی: در فهرست پرندگان حمایت شده ایران قرار دارد ودارای ارزش حفاظتی است.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
href="https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw">https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmwآخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday
آخرین خبر بوشهر در سروش :
http://sapp.ir/Bushehr.online
آخرین خبر بوشهر در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/162725888C664290ea22