ایرنا/مسئول جرایم اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری گفت: تپه باستانی جمالو این استان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
واحد جولایی روز سه شنبه تاکید کرد: تپه باستانی جمالو واقع در روستای حیدری بخش شیدا شهرستان بن چهارمحال و بختیاری پس از بررسی‌های کارشناسی و سپری شدن روند قانونی به شماره ۳۲۱۴۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
وی افزود: تپه باستانی جمالو یکی از مهمترین محوطه‌های تاریخی چهارمحال و بختیاری است که آثاری از دوران "نوسنگی"، "مس سنگی"، "تاریخی" و "اسلامی" را در بردارد که می‌تواند بیان‌گر توالی فرهنگی این استان است.
جولایی تصریح کرد: محوطه تاریخی تپه باستانی جمالو در سال گذشته با همکاری گروه باستان‌شناسی دانشگاه شهرکرد تعیین عرصه و حریم شد.
وی یادآور شد: به همین منظور برنامه پژوهش‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی تپه باستانی جمالو در دستورکار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری قرار گرفته است.
تپه تاریخی روستای جمالو قدیم بن چهارمحال و بختیاری بعد از آبگیری سد زاینده رود در سال ۱۳۴۹ هجری خورشیدی به زیر آب رفته بود که پس از خشکسالی‌های دهه اخیر و افت شدید دریاچه سد، این روستا پدیدار شد.
اداره کل میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی چهارمحال و بختیاری بلافاصله نسبت به تهیه پرونده ثبت و مشخص کردن حریم آن اقدامات لازم را انجام و پرونده را برای ثبت به سازمان مرکزی ارائه داد.
این محوطه تاریخی تا رودخانه زاینده‌رود حدود ۲۰۰ متر فاصله داشته و روستای متروکه جمالوی قدیم نیز در ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری ضلع شرقی آن قرار دارد.
روستای جمالو قدیم در ۷۵ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان چهارمحال و بختیاری را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در اینستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در سروش :
http://sapp.ir/Shahrekordonline
آخرین خبر چهارمحال و بختیاری در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/161349632Cb884c715e3