همشهری/ قرار است در روزهای آینده و به‌احتمال زیاد حداکثر تا پایان مهرماه، دولت و شورای‌عالی آب، تصمیم نهایی خود را درباره انتقال آب دریای عمان به برخی استان‌های تشنه ایران اعلام کنند. قرار است آب شیرین شده دریا در کنار تامین نیاز آب شرب به برخی کارخانه‌های صنعتی هم اختصاص یابد.
حسن روحانی، رئیس‌جمهور اصلی‌ترین حامی طرح شیرین‌سازی و انتقال آب دریاست. وزارت نیرو به دستور او، طرح انتقال آب دریا را تدوین کرده و به شورای‌عالی آب ارائه داده است. این شورا در 3هفته آینده به ریاست حسن روحانی، رئیس‌جمهور یا اسحاق جهانگیری، معاون اول او درباره انتقال آب دریای عمان تصمیم‌ نهایی را خواهد گرفت. پیش‌تر طرح انتقال آب خزر به برخی استان‌های مرکزی ازجمله سمنان با وجود مخالفت بسیاری از کارشناسان حوزه آب و محیط‌زیست با اصرار رئیس‌جمهور به تأیید شورای‌عالی آب رسیده بود. گفته می‌شود حتی سهم آب قابل تخصیص و انتقال از دریای خزر به مناطق کویری در جنوب رشته کوه‌های البرز، تعیین شده و اجرای آن فقط منتظر دریافت تأییدیه سازمان حفاظت از محیط‌زیست است.
گفته می‌شود صدور مصوبات شورای‌عالی آب، گام نخست برای انجام یک طرح مطالعاتی دقیق، پیش از اجرای طرح انتقال آب، از دریاهای شمال و جنوب است. به‌نظر نمی‌رسد دولت فعلی در 2سال باقیمانده از عمرش بتواند این طرح‌ها را به مرحله اجرا برساند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today
آخرین خبر سمنان در سروش :
http://sapp.ir/Semnan.Online
آخرین خبر سمنان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/163446784C56991a062c