ایرنا/ محمدجواد تشکری پنجشنبه در گفت و گویی اظهار کرد: امسال قیمت پنبه در بازار کاهش یافته است و بر این اساس به منظور حمایت از تولیدکنندگان، خرید تضمینی این محصول انجام می شود.
وی افزود: قیمت هر کیلوگرم وش پنبه در بازار 30 هزار و 500 ریال است اما برای حمایت از پنبه کاران، نرخ خرید تضمینی پنبه 31 هزار و 960 ریال تعیین شده است.
وی با بیان اینکه میانگین عملکرد هر هکتار از پنبه زارهای پنبه در استان 2 هزار و 750 کیلوگرم وش پنبه است افزود: پیش بینی می شود امسال 17 هزار و 600 تن وش پنبه از سطح 6 هزار و 300 هکتار پنبه زار این محصول برداشت شود.
تشکری با اشاره به افزایش 19 درصدی میزان سطح پنبه زارهای در استان طی امسال گفت: سطح کشت پنبه درسال جاری نسبت به سال گذشته یکهزار هکتار افزایش یافته است.
به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان شمالی عمده پنبه زارهای پنبه خراسان شمالی در شهرستان مانه سملقان است.
تشکری در باره علت کاهش میزان سطح کشت پنبه در استان طی سال های گذشته گفت: کاهش قیمت پنبه در بازارهای جهانی در این باره تاثیرگذار بوده و سبب کاهش سطح زیرکشت این محصول شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود به کشت نشایی پنبه در پنبه زارهای استان اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار در استان کشت نشایی پنبه محقق شده است و تلاش داریم تا این شیوه از کشت در این محصول توسعه یابد.
وی گفت: کشت نشایی سبب صرفه جویی در مصرف آب و ارتقای بهره وری می شود
تشکری در باره توسعه مکانیزاسیون در کشت پنبه اظهار کرد: در استان تنها یک دستگاه کمباین برداشت پنبه وجود دارد.
وی افزود: این نوع دستگاه ها گران قیمت بوده و تامین آن نیازمند سرمایه گذاری زیادی است که معمولا کشاورزان توان تامین آن را ندارند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: یک دستگاه کمباین برداشت پنبه توسط نخبگان استان طراحی شده است که این کمباین می تواند در زمین ای خرد نیز مورد استفاده قرار گیرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45