ایسنا/ دکتر هاشمی در گفت و گویی با اشاره به اینکه میزان بروز بیماری سالک در شهرستان های گرمه، جاجرم و اسفراین بالا بوده است، رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: اما اخیرا شاهد تغییر شرایط اکولوژیکی بوده ایم و می بینیم که این بیماری در مناطق دیگر استان نیز مشاهده می شود.
وی ادامه داد: سالک بیماری مشترک میان انسان و دام بوده که با رعایت موازین بهداشتی می توان از بروز آن در جامعه جلوگیری کرد.
هاشمی در ادامه به سایر بیماری های مشترک میان انسان و دام نیز اشاره و اظهار کرد: بیماری تب مالت یکی از بیماری های مشترک است که تعداد زیادی از بیمارانی که به این بیماری مبتلا می شوند ناشی از مصرف لبنیات محلی(غیرپاستوریزه) است.
وی تصریح کرد: این امر نیاز به فرهنگ سازی دارد که افراد به سوی مصرف مواد پاستوریزه بروند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته اعتباری برای واکسناسیون دام ها جهت جلوگیری از بروز بیماری تب مالت اختصاص یافت و طرح اجرایی شد که شاهد کاهش این بیماری در جمعیت انسانی بودیم اما از آنجاییکه اختصاص این اعتبار ادامه نیافت، طرح نیز به طور اجرایی نشد و دوباره شاهد روند افزایش بروز این بیماری هستیم.
وی در ارتباط با بیماری تب کریمه کنگو(CCHF) در استان نیز بیان کرد: در گذشته شاهد بروز یکی دو مورد از این بیماری در استان بوده ایم. کنه هایی که در خراسان شمالی وجود دارند تا حدود پنج درصد آلودگی به بیماری مذکور را دارند و شرایط اکولوژیکی طوری فراهم نشده است که سبب انتقال بیماری شود.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today
آخرین خبر خراسان شمالی در سروش :
http://sapp.ir/Bojnord.online
آخرین خبر خراسان شمالی در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/158597120C5179130f45