/شهر زیرزمینی سامن، در سال ۱۳۸۴ به‌ طور اتفاقی کشف شد، باستان شناسان هسته اولیه شهر را متعلق به قبل از دوره اشکانیان می‌دانند که در طول تاریخ به وسعت آن افزوده شده ‌است.
موقعیت کنونی شهر این احتمال را می‌دهد که خرابه‌ های شهری باشد که از آن به عنوان رامن در کتاب‌های "المسالک و الممالک" یاد شده‌است. این شهر به صورت دستکند بر بستری از سنگ گرانیت قرار دارد و قسمت عمده این شهر زیرزمینی در زیر شهر سامن قرار دارد. اکنون بعد از گذشت 14 سال همچنان کاوشگران و باستان شناسان در حال گذراندن فصل های مطالعاتی مختلف بر روی این مجموعه کم نظیر تاریخی هستند.
بخشدار سامن امروز در نشست راهبردی اصحاب رسانه با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سامن، با بیان اینکه تعیین تکلیف نهایی مجموعه دستکند سامن و پروژه نیمه کاره استخر سرپوشیده سامن جزو مطالبات قدیمی و به حق ساکنان این منطقه است، خواستار تعیین تکلیف نهایی این دو موضوع شد.
مصطفی عبدالملکی با بیان اینکه این دو خواسته را با صراحت در جلسه شورای اداری مطرح کردیم و از فرماندار و نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی انتظار رسیدگی داریم، افزود: امیداوریم تکلیف شهر زیرزمینی سامن و پروژه استخر سرپوشیده این شهر در اسرع وقت مشخص شود.
وی با اشاره به اینکه سال قبل اعتباری برای شهر زیرزمینی سامن اختصاص داده شد، گفت: راه ورودی این شهر دستکند داخل ساختمان مخابرات است، به همین علت ساختمان قدیمی مخابرات خریداری شد.
عبدالملکی با بیان اینکه امسال نیز فرماندار در کمیته برنامه ریزی مبلغ 150 میلیون تومان به شهر زیرزمینی سامن درنظر گرفت، اظهار کرد: مقرر شد 2 برابر این مبلغ نیز توسط میراث فرهنگی به این پروژه اختصاص داده شود اما تا کنون تخصیص نیافته است.
بخشدار سامن با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم راه ورودی و خروجی شهر زیرزمینی سامن را مجزا کنیم، افزود: وزیر میراث فرهنگی در سفر خود به ملایر در زمینه پرداخت 500 میلیون تومان برای بازشدن شهر زیرزمینی سامن قول مساعد داد که همچنان منتظر تأمین اعتبار آن هستیم.
رئیس شورای اسلامی شهر سامن نیز با اشاره به اینکه 14 سال از کشف شهر زیر زمینی سامن می گذرد اما همچنان مردم سامن در انتظار تحقق وعده های دور و دراز مسئولان برای بازشدن درب این مجموعه دستکند تاریخی برای بازدید و حضور گردشگران هستند، تأکید کرد: مسئولان میراث فرهنگی استان و شهرستان و نمایندگان طلسم این پروژه را بشکنند.
محمود بداغی با گلایه شدید از بی تدبیری برخی مسئولان، افزود: قفل شهر زیرزمینی سامن باید شکسته و شرایط برای حضور و بازدید گردشگران فراهم شود.
وی تحقق این امر را زمینه ساز رونق اقتصادی، جذب گردشگر، اشتغالزایی و پیشرفت سامن دانست و گفت: انتظار داریم مسئولان و متولیان امر تکلیف شهر زیرزمینی سامن را یکسره کرده و یا اگر توانایی انجام این مهم را ندارند، پروژه را به بخش خصوصی واگذار کنند.
بداغی با بیان اینکه اعضای شورای شهر سامن بیش از 2 هزار ساعت کاری برای تعیین تکلیف نهایی مجموعه دستکند سامن وقت گذاشتند، اظهار کرد: بارها با مسئولان مختلف از وزیر تا معاون وزیر و مدیرکل میراث فرهنگی جلسه برگزار کردیم و حالا انتظار داریم مسئولان به وعده های خود عمل کرده و دغدغه مردم سامن را برای همیشه رفع کنند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today
آخرین خبر همدان در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/156565504C352376155e