ایرنا/رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: اقدامات اخیر این اداره منجر به شناسایی غارتگران منابع طبیعی در جنگل منطقه اندبیل شده و این افراد به‌زودی دستگیر و تحویل محاکم قضایی خواهند شد.
صادق پورمحمد اظهارداشت: اخیرا عده‌ای افراد سودجو و فرصت‌طلب شبانه دور از چشم ماموران پاسگاه حفاظت از جنگل‌های منطقه اقدام به قطع درختان جنگل اندبیل و حمل و فروش آن با استفاده از خودروهای سواری کرده‌اند که با همکاری مردم و گشت و کنترل شبانه‌روزی یگان حفاظت منابع طبیعی، این افراد و خودرو حمل چوب شناسایی شده و افراد مظنون تحت تعقیب هستند.
او افزود: افزایش قیمت انواع چوب در بازار موجب افزایش وسوسه قطع درختان جنگلی و قاچاق چوب‌آلات جنگلی در مناطق مختلف این شهرستان بویژه جنگل تفرجگاه اندبیل شده و به محض اطلاع از موضوع سطح مراقبت از جنگل‌های منطقه افزایش یافته است.
پورمحمد همچنین با بیان اینکه درختان قد کوتاه ارس و بنه جنگل‌های این شهرستان از گونه‌های نادر جنگلی است، گفت: انتظار از اهالی شهرستان همکاری لازم با اداره منابع طبیعی و اطلاع‌رسانی موضوع در صورت مشاهده هرگونه قطع درختان و غارت جنگل از سوی افراد فرصت‌طلب است.
رئیس اداره منابع طبیعی خلخال با بیان اهمیت نقش جنگل در تولید اکسیژن و مقابله با ریزگردهای هوا تشریح کرد: جنگل‌های قد کوتاه ارس و بنه این شهرستان ذخیره‌گاه ژنتیکی گونه‌های نادر درختی کشور است.
وی همچنین افزود: برای نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و صیانت از جنگل‌ها برنامه‌های مختلفی در این شهرستان اجرا خواهد شد.
او توسعه نهال‌کاری با توزیع ۵۰ هزار اصله نهال رایگان، اجرای پروژه‌های آبخیزداری در ۲ منطقه خلخال ، اجرای مانور اطفای حریق در جنگل، اجرای طرح توسعه نهال‌کاری در پارک آبخیز خوجین، طرح توسعه زراعت چوب و ده‌ها برنامه دیگر را از برنامه‌های در دست اقدام برای توسعه فضای سبز و ترویج فرهنگ صیانت از منابع طبیعی در این شهرستان ذکر کرد.
۸۵ درصد از جنگل‌های استان اردبیل در شهرستان خلخال واقع شده و همین عامل موجب معرفی خلخال به عنوان یکی از شهرستان‌های سبز و عاری از آلودگی هوا در کشور شده است.
شهرستان خلخال در جنوب اردبیل دارای ۲۵۷ هزار هکتار جنگل و مرتع است که از این میزان ۴۵ هزار هکتار را جنگل‌های قد کوتاه ارس و بنه تشکیل می‌دهد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabiltoday
آخرین خبر اردبیل در سروش :
https://sapp.ir/Ardebil.online
آخرین خبر اردبیل در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155975680Ca4c0334253