تسنیم/ سه هزار و ۵۶۰ روستای استان و یک هزار و ۷۳۰ روستا در خطر سیل و سیلاب است که رسیدگی به آنها و اجرای طرح هادی در دستور کار است.

علی‌اصغر آسمانی‌مقدم مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگاران در بیرجند، اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون 987 جلد سند مالکیت برای اهالی روستا و شهرهای کوچک استان خراسان جنوبی صادر و تحویل متقاضیان شده است.
وی گفت: از این تعداد 285 جلد سند مربوط به مناطق شهری (شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت) و 702 جلد سند مربوط به مناطق روستایی ( بالای 20 خانوار) بوده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی افزود: با هدف ساماندهی نظام مالکیت منازل مسکونی روستایی، از ابتدای برنامه سوم توسعه تاکنون بیش از 68 هزار و 800 جلد سند مالکیت منزل در روستاهای بالای 20 خانوار و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت این استان صادر شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون 500 روستای استان متقاضی صدور سند بوده‌اند اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با مشارکت اداره کل ثبت اسناد و املاک آمادگی دارد هر ملکی را که در محدوده روستا یا شهر دارای حصار باشد، سنددار کند.
آسمانی‌مقدم با بیان اینکه طبق سرشماری نفوس و مسکن واحدهای مسکونی روستایی که در خراسان جنوبی شناسایی شده‌اند 88 هزار و 835 واحد بوده است افزود: واحدهایی وجود دارد که نمی‌توان به صورت دقیق اعلام کرد چه تعداد دارای سند مالکیت هستند چون اسنادی که صادر می‌شود صرفا کاربری مسکونی نیست بلکه املاک تجاری، آموزشی و زراعی نیز در روستاهای هدف، دارای سند شده‌اند از سوی دیگر ممکن است برخی از واحدهای مسکونی برای هر دانگ آن سند جداگانه‌ای داشته باشد.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان جنوبی با اشاره به استقبال زیاد روستاییان شمال کشور از بحث سنددار کردن املاک گفت: البته در خراسان جنوبی همواره از آن میزان که سهمیه سالانه است جلوتر رفته‌ایم اما هنوز هم نیاز به کار فرهنگی است تا مردم از مزایای سنددار کردن املاک باخبر شوند.
وی با اشاره به مزایای صدور سند برای خانه‌های روستایی و شهرهای کوچک اظهار داشت: این مهم تضمین مالکیت و ارزش دادن به تثبیت مالکیت خانه‌های مسکونی بوده و علاوه بر اینکه از تعارض مالکان جلوگیری می‌کند، وثیقه‌ای مطمئن برای اخذ تسهیلات است.
آسمانی‌مقدم با اشاره به وضعیت روستاهای در معرض سیل افزود: از سه هزار و 560 روستای کل استان یک هزار و 730 روستا در خطر سیل و پدیده سیلاب قرار دارد افزود: رسیدگی به این روستاها و اجرای طرح هادی به تناسب میزان تهدید احتمالی اولویت بندی و در دستور کار قرار دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today
آخرین خبر خراسان جنوبی در سروش :
http://eitaa.com/joinchat/159514624C135faa8fb7