ایرنا/ رییس اداره حفاظت محیط زیست اردکان گفت: پنج واحد به دلیل بی توجهی به اخطارها، علاوه بر قرارگیری در فهرست صنایع آلاینده به مراجع قضایی معرفی شدند.

مرتضی عزیزی، رییس اداره حفاظت محیط زیست اردکان اظهار کرد: اقدامات دیگری برای پایش و کسب اطلاعات مربوط به میزان آلایندگی واحدهای صنعتی منطقه ادامه دارد و از جمله یک دستگاه سنجش آلایندگی با سنجش یک پارامتر ذرات پی. ام و چهار پارامتر گاز در محل دهیاری ترک آباد به عنوان اولین نقطه مسکونی شهرستان نصب شد.
وی اضافه کرد: اطلاعات این دستگاه بر روی سامانه پایش کیفی هوای کشور قابل دریافت است و یک دستگاه سنجش آلایندگی ذرات ۲.۵ پی. ام به تازگی منتقل و در حوزه شهری اردکان به زودی نصب و راه اندازی می شود.
وی یادآور شد: عمده آلایندگی مربوط به ذرات معلق است که در این ارتباط می توان به شرایط محیطی منطقه با توجه به پدیده خشکسالی، فقر پوشش گیاهی، فعالیت های معدنی ،ایجاد راه های دسترسی در اراضی طبیعی، گسترش صنایع کاشی ،فولاد و سنگ شکن های تولید و دانه بندی شن و ماسه، صنایع آهک، آسفالت و اراضی کشاورزی و جاده های بین مزارع را نام برد.
رییس اداره حفاظت محیط زیست اردکان تصریح کرد: در اجرای طرح پایش در صنایع بزرگ طبق قانون و مقررات در حال حاضر پنج واحد صنعتی بزرگ به این تجهیزات متصل است و با توجه به مشکل تحریم و غیره اطلاعات آنلاین مربوط به ۲ واحد صنعتی در سامانه این اداره دریافت و ارزیابی می شود.
عزیزی یادآور شد: با توجه به وسعت شهرستان و وجود سه منطقه تحت مدیریت و تنها پارک ملی استان و مهمترین زیست گاه یوزپلنگ ایرانی در حوزه مرکزی ایران و وجود صنایع متعدد و لزوم به روزرسانی تجهیزات و امکانات اداره حفاظت محیط زیست مرکز تحقیقات زیست محیطی شهرستان در سال ۹۶ شروع شد.
وی اضافه کرد: این پروژه با حدود ۸۵ درصد پیشرفت به دلیل مشکلات مربوط به کمبود اعتبار و نوسان بازار به اتمام نرسید و امسال با تامین اعتبار کار تکمیل شروع و سال آینده به بهره برداری می رسد.
عزیزی اظهار داشت: این اداره با توجه به گستردگی حوزه کاری در بخش طبیعی و انسانی و مشکلات به وجود آمده در محیط زیست با کمبود امکانات پایش از جمله خودرو ، موتورسیکلت، دستگاه های سنجش آلاینده صنایع و آزمایشگاه مجهز و کمبود نیرو مواجه است.
وی ادامه داد: با توجه به گستردگی و حجم بالای کار نهایت توان و انرژی خود را در راستای نظارت و پایش به بهبود شرایط زیست محیطی شهرستان و حفظ و حراست از هوا و محیط پاک و عرصه های طبیعی و حیات وحش مناطق به کار گرفته ایم.
اردکان به عنوان یکی از شهرهای صنعتی استان در نقطه پایانی دشت یزد - اردکان قرار دارد و با توجه به عوامل ذکر شده و استقرار بیشتر جمعیت و واحدهای استان در این منطقه با مشکل آلایندگی روبه‌روست.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today
آخرین خبر یزد در سروش :
http://sapp.ir/Yazd.Online
آخرین خبر یزد در ایتا :
http://eitaa.com/joinchat/155451392Cdb9bc9fb1b