ايسنا/ قبرستان‌هاي تاريخي يزد از ميراث ارزشمند اين ديار هستند که اين روزها در نبود گردشگران، مورد دست درازي سارقان ميراث فرهنگي قرار گرفته‌ و اگر هيچ اقدامي براي حفظ اين ميراث ارزشمند اتفاق نيافتد، روزي هويتي براي باليدن به آن در جاي جاي يزد باقي نخواهد ماند.

استان يزد از مواريث تاريخي ارزشمند و متعددي برخوردار است؛ ميراثي گرانبها و غني که اگر به آن بي‌توجهي شود، روزي از دست خواهند رفت و يکي از اين ميراث‌هاي به يادمانده از گذشته، قبرستان‌هاي تاريخي اين شهر است که بعضاً قدمتي بيش از 1000 سال دارند و در نقاط مختلف اين شهر از دوران مختلف تاريخي به يادگار مانده‌اند.
اما اين روزها و ايام تعطيلي گردشگري يزد که نشات گرفته از شيوع کروناست، شاهد هجوم دزدان ميراث فرهنگي به جان اين اماکن تاريخي فاقد محافظ هستيم به طوري که بنا به گفته‌هاي برخي از افراد محلي، نقش ساکنان اين مناطق در اين ماجراهاي شوم نيز غير قابل انکار نيست.
قبلاً در گفت‎وگويي با «سيد مصطفي فاطمي» مدير کل ميراث فرهنگي يزد، کمبود نيروهاي ميراث فرهنگي در اين باره عنوان شده بود و نقش فرهنگ‌سازي را در رفع اين معضل بزرگ، موثر دانسته بود اما گويا افزايش اين تهديدها، حضور پررنگ‌تر نيروهاي ميراث فرهنگي و توجه ويژه به اين اماکن از طريق ديگر ارگان‌هاي نظارتي را ضروري‌تر کرده است چرا که سارقان ميراث فرهنگي نه تنها تهديدکننده اماکن تاريخي و هويت مردم هستند بلکه مي‌توانند تهديدي براي مال و جان مردم بومي نيز به شمار روند.
البته علاوه بر اين معضل، برخي اقدامات مانند معبر سازي در مناطقي تاريخي مانند توران پشت نيز موجب نگراني ميراث دوستان است که بايد نسبت به رفع چنين مسائلي در محدوده‌هاي تاريخي برخورد شود.
با تمام اين اوصاف به نظر مي‌رسد با توجه به سابقه يزد در زمينه ثبت جهاني و قدمت تاريخي آن، نداشتن تدبير و نبود قوانين محکم مديريتي و نظارتي ممکن است که زمينه‌ساز بروز صدماتي به اين مواريث ارزشمند است.

 

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان يزد را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر يزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرين خبر يزد در اينستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today