مهر/ رئيس اداره تبليغات اسلامي نيشابور گفت: بنا بر مصوبه ستاد ملي کرونا مراسم تعزيه خواني فديشه و علم گرداني نيشابور امسال برگزار نمي‌شود.

حجت الاسلام عليرضا جوانشيري، رئيس اداره تبليغات اسلامي نيشابور اظهار کرد: عزاداري امسال طبق آئين نامه و پروتکل‌هاي اجراي مراسم محرم و صفر مصوب ستاد ملي کرونا برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به ضوابط و مقررات اجراي مراسمات عزاداري در شهرستان نيشابور بيان کرد: مراسم عزاداري امسال صرفاً در اماکن و فضاهاي باز با رعايت فاصله اجتماعي حداقل از هر طرف دو متر بين افراد شرکت کننده برگزار مي‌شود.

رئيس اداره تبليغات اسلامي نيشابور ادامه داد: استفاده مستمر از ماسک در طول برگزاري مراسم الزامي است و همچنين استفاده از طبل و سنج در مراسم عزاداري ممنوع است و براي زنجير زني هم فقط بايد از زنجير شخصي استفاده شود و در حين اجراي مراسم پذيرايي ممنوع است.

جوانشيري با بيان اينکه امسال دسته روي و جابجايي هيئت‌ها ممنوع است، اظهار کرد: از همين رو مراسم شاخصي همچون تعزيه خواني فديشه و علم گرداني شهرستان نيز امسال برگزار نمي‌شود.

وي در رابطه با توزيع نذورات در سطح شهرستان گفت: نذورات بايد به صورت بسته‌هاي معيشتي توزيع شود و در نذورات خاص که نذر شرعي محسوب مي‌شود بايد زير نظر و با مجوز دانشکده علوم پزشکي پخت و درب منازل در ظرف‌هاي يک بار مصرف توزيع شود.

رئيس اداره تبليغات اسلامي نيشابور بيان کرد: برگزاري هر نوع ايستگاه صلواتي و خيمه و موکب اعم از توزيع خوراک يا وسايل بهداشتي که باعث تجمع و صف شود ممنوع است.

جوانشيري اظهار کرد: مسئول اجراي پروتکل‌هاي محرم ۹۹ در نيشابور، سازمان تبليغات اسلامي است و ادارات و نهادهايي مثل آموزش و پرورش و ورزش و جوانان موظف اند فضاهاي باز مدارس و ورزشگاه‌ها را در اختيار هيئات عزاداري متقاضي قرار دهند.

وي ادامه داد: سازمان تبليغات اسلامي به صورت دو شيفت از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۹ شب در خدمت هيئات مذهبي که هنوز موفق به اخذ مجوز نشده‌اند، خواهد بود و ضمناً براي نظارت بر حسن اجراي ضوابط بهداشتي، کميته‌هاي نظارت در سطح سه شهرستان نيشابور، فيروزه و زبرخان و مراکز بخش و روستاها از فردا فعال خواهند شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar