کُردپرس/ رئیس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان از وزش شدید باد از امروز تا روز دوشنبه خبر داد که امکان خسارت به دنبال دارد.

بهرام چاره خواه، رئیس اداره پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان اظهار داشت: بر اساس بررسی نقشه ها و خروجی مدل های هواشناسی از بعدازظهر امروز شنبه تا صبح روز دوشنبه با گذر امواج بارشی از مناطق شمالی و شمال غربی کشور و کاهش پایداری جو، در برخی ساعات به خصوص ساعات بعدازظهر وزش باد شدید همراه با گرد و خاک و افزایش ابر پیش بینی می‌شود.

وی ادامه داد: طی این دو روز سرعت وزش باد در کل استان به ویژه در نواحی مرتفع و دشت های شمالی و شرقی استان شدید و در محدوده تندباد بوده و امکان بروز خسارت نیز وجود دارد.

چاره خواه با اشاره به اینکه برای فردا در نواحی شمالی استان کردستان، احتمال بارش های پراکنده و رگباری دور از انتظار نیست، تصریح کرد: با توجه به غربی بودن جریان ها طی امروز و فردا علاوه بر گرد و خاک محلی، امکان تشکیل و انتقال گرد و خاک از کشورهای همسایه هم به مناطق غربی و جنوبی استان و متعاقب آن کاهش دید و کیفیت هوا وجود دارد.

به گفته این کارشناس هواشناسی، از روز دوشنبه تا پایان هفته هوای استان نسبتا پایدار بوده و فقط در بعدازظهرها افزایش ابر و وزش باد خواهیم داشت.

وی همچنین به دمای هوای استان اشاره کرد که طی امروز تا روز دوشنبه 5 تا 7 درجه سلسیوس دمای حداکثر روزانه کاهش پیدا خواهد کرد.

چاره خواه با یادآوری تندبادی که در راه استان است، به اثرات این مخاطره که ممکن است منجر به آسیب به سازه های کم استحکام اشاره و تاکید کرد:  با توجه به سرعت وزش بادی که در راه است، حفاظت از سازه های کم استحکام و گلخانه ای؛ کنترل دمای گلخانه ها، سالن های پرورش قارچ و مرغداری ها، قرار گیری دریچه های پرواز کندو عسل در جهت مخالف وزش باد و بستن دریچه ها در زمان  رخداد گردوخاک، اجتناب از کوهنوردی و صعود به ارتفاعات و عدم انجام فعالیت های ورزشی در زمان بروز گرد و خاک توصیه می شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online