آناج/ نگاهی به قیمت مسکن در تبریز و حداقل حقوق کارگران نشان می‌دهد زمان انتظار برای خرید خانه بیشتر از 16 سال است.

خانه دار شدن در کلانشهرها این روزها به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده که جوانان با حسرت به آن نگاه می‌کنند. در تبریز و شهرهای اطراف آن هم به مانند دیگر کلانشهرها قیمت مسکن رویایی شده و با یک حقوق کارگری و حتی کارمندی خرید خانه امکان پذیر نیست. نگاهی به قیمت‌های ثبت شده در سایت‌های مسکن نشان می‌دهد که در شهر تبریز برای خرید خانه در یک منطقه معمولی با متراژ 60 تا 70 متری باید 500 میلیون تومان کنار بگذارید؛ با یک حساب سرانگشتی و با توجه به حداقل حقوق 2.5 میلیون تومانی کارگران یعنی زمان انتظار برای خرید خانه در شهر تبریز 200 ماه یا 16 سال و 6 ماه است.
اوضاع در شهرهای جدید و مسکن مهر نیز دست کمی از تبریز ندارد و در شهر جدید سهند قیمت‌ها سر به فلک کشیده و در برخی موارد حتی با تبریز برابری می‌کند. به عنوان مثال خانه‌های شخصی ساز در فاز دو سهند با مساحت 120 متر نزدیک به 700 میلیون تومان آب می‌خورد و مسکن مهر در فاز سه هم برای خریداران چیزی حدود 350 میلیون تومان تمام می‌شود. زمزمه‌های اتمام آزادراه تبریز- سهند در سال گذشته به یکباره قیمت‌ها را افزایش داد و آپارتمان‌های 60 تا 70 میلیونی در فاز سه را به قیمت 350 میلیون تومان رساند. با توجه به این قیمت‌ها در شهر جدید سهند هم میانگین زمان انتظار برای یک کارگر با حقوق 2.5 میلیون تومانی برای خرید خانه 140 ماه یا 11 سال و 6 ماه است.
شهرک اندیشه تبریز دیگر منطقه‌ای است که تا سال های قبل جزو مناطقی بود که بیشتر زوج‌های جوان و کم درآمد برای خرید خانه به آن مراجعه می‌کردند؛ اما حالا رویای خرید مسکن در همین منطقه هم تبدیل به سراب شده است. متوسط قیمت خانه در این منطقه نزدیک به 400 میلیون تومان است و در برخی موارد با توجه به متراژ و شخصی ساز بودن حتی به بالای 900 میلیون تومان هم می‌رسد.
افزایش تقاضا در هشت سال گذشته و عدم ساخت حتی یک واحد توسط دولت در کنار تورم از جمله دلایلی است که در دو سال اخیر قیمت مسکن را به طور سرسام آور افزایش داده است. این روزها خرید خانه دیگر نه به یک آرزو، بلکه به رویایی دست نیافتنی تبدیل شده و همین موضوع هم رغبت جوانان برای ازدواج را کاهش داده است. در شهری مانند تبریز و حتی شهرهای جدید خرید خانه با حقوق یک کارگر تبدیل به غیرممکن شده و کسانی که بخواهند طعم خانه دار شدن را بچشند باید به سراغ روستاهای اطراف تبریز بروند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today