ايرنا/ مديرکل پشتيباني امور دام خوزستان گفت: مرحله دوم توزيع مرغ منجمد در سطح استان به قيمت مصوب با هدف تعديل بهاي مرغ تازه روز شنبه شروع شد.

حميد بدوي، مديرکل پشتيباني امور دام خوزستان اظهار کرد: توزيع مرغ منجمد به وزن ۴۰۰ تن با هماهنگي سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان بدون محدوديت ، به قرار هرکيلوگرم ۱۲۹هزار ريال در محل سردخانه و ۱۳۵هزار ريال در مراکز خرده فروشي و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي انجام مي‌شود.
وي با بيان اينکه مرحله نخست توزيع مرغ منجمد در استان به وزن ۳۰۰تن به پايان رسيد افزود:ذخاير مرغ منجمد خوزستان در وضعيت مناسبي قرار دارد و اداره کل پشتيباني امور دام و سازمان صمت خوزستان مصمم به ادامه تزريق مرغ منجمد تا تنظيم بازار اين فراورده پرمصرف هستند.     
بدوي با اشاره به اينکه توزيع مرغ منجمد بر روند کاهشي قيمت مرغ کشتار روز در يک ماه اخير موثر بوده است افزود:قيمت هر کيلوگرم مرغ کشتار روز نبايد بيشتر از ۱۵۰هزار ريال باشد.
بدوي با اشاره به افزايش بهاي مرغ کشتار روز در ۲ ماه اخير در سطح استان اظهار داشت: افزايش قيمت مرغ کشتار روز يک موضوع کشوري است و علت اصلي آن به کاهش جوجه ريزي در سطح مرغداري‌ها و افزايش بهاي نهاده‌ها برمي‌گردد که در دوره جديد با افزايش جوجه‌ريزي و افزايش عرضه اين فراورده پروتئيني، شاهد تعديل و کاهش قيمت مرغ کشتار روز در بازار خواهيم بود.
در ۲ ماه اخير افزايش غيرمنتظره و بي سابقه بهاي مرغ کشتار روز در خوزستان، بازار اين فراورده پرمصرف را به شدت ملتهب و نابسامان کرد به گونه‌اي که بهاي هر کيلوگر مرغ تا ۲۰۰هزار ريال نيز رسيد.
هم اکنون در بازار اهواز هرکيلوگرم مرغ کشتار روز بين ۱۶۰ تا ۱۷۰هزار ريال عرضه مي‌شود و به نظر مي‌رسد عرضه مرغ منجمد در کاهش نسبي مرغ آماده طبخ موثر بوده است.
قيمت مرغ کشتار روز در خوزستان در مقايسه با استان‌هاي همجوار همچون لرستان حدود ۱۰هزار ريال گران‌تراست که اين خود بر التهاب بازار اين فراورده پروتئيني افزوده است.
مصرف سالانه مرغ در خوزستان حدود ۱۰۰هزار تن است که حدود ۶۵هزار تن در استان توليد و بقيه نياز استان به اين فراورده پرمصرف از ديگر استان‌ها به خصوص اصفهان، لرستان، مرکزي و فارس تامين مي‌شود.
مرغداري صنعتي در خوزستان به علت شرايط سخت آب و هوايي و افزايش هزينه‌ها و بيماري‌ها با چالش‌هايي همراه است و بسياري از مرغداري‌هاي سطح استان در فصل تابستان با مشکلات زيادي رو به رو هستند.

  
  

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرين خبر خوزستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today