ايرنا/ استان فارس تاکنون ۲۴۲هزار و ۱۷۳ نمونه در آزمايشگاه‌هاي تشخيصي کرونا بررسي کرده که از اين تعداد، ابتلاي ۴۰ هزار و ۱۸۹ نفر به ثبت رسيده است. بررسي و ثبت اين تعداد آزمايش جايگاه نخست را براي استان فارس در نمونه گيري کرونا به همراه داشته است.

استان فارس اکنون در جايگاه هشدار و کلان شهر شيراز در رده قرمز کرونا قرار دارد ، هر چند ويروس کرونا اين ميهمان ناخوانده قدري در برخي از شهرستان هاي اين استان از نفس افتاد و ميانگين جايگاه فارس را از قرمز به زرد و هشدار بهبود بخشيد اما هنوز بيم آن مي رود که اين بيماري نفس تازه کند و چهره فارس را قرمز سازد.
مهرزاد لطفي، رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز در نشست روز شنبه ستاد دانشگاهي مديريت کرونا، بحران کوويد ۱۹ را فرصتي براي اثبات نقش کارآمد همکاري بين بخشي در پيشبرد برنامه هاي سلامت محور در جامعه خواند و دستاوردهاي اين همکاري را در استان فارس، ستودني دانست.
مهرزاد لطفي با با بيان وضعيت کنوني استان فارس که در مرحله هشدار قرار دارد، افزود: با اين وجود فارس توانسته است در شاخص نمونه گيري در کشور، رتبه نخست و در شاخص مرگ و مير، رتبه آخر را به خود اختصاص دهد.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز با اشاره به تعامل سازنده استاندار فارس، امام جمعه شيراز، دستگاه هاي اجرائي، نيروهاي نظامي و انتظامي، که در اين ايام سنگ تمام گذاشتند، گفت: شيراز در عرصه سلامت يک برند جهاني است و رخدادهاي مرتبط با کرونا در ماه هاي اخير نيز تجربه اي براي اثبات نقش تعامل بين بخشي بود که جا دارد از اين همکاري ها در تمامي مراحل و بدون دلسردي، تقدير ويژه کرد.
وي تعطيلي سيستم حقل و نقل عمومي با هدف حفظ سلامت شهروندان شيراز به عنوان نخستين کلان شهر کشور را مصداقي از اين تعامل مثبت خواند و ادامه داد: خانواده سلامت استان، در اين ايام به مثابه سربازاني در خط مقدم خدمت به جامعه، به رسالت خود عمل کرده و خداوند را شاکريم در اين امر از حمايت و همکاري بين بخشي بهره مند بوديم.
دکتر لطفي در بخش ديگري از صحبت هاي خود در اين نشست، ضمن گراميداشت روز پزشک، به ايثار خانواده سلامت استان در بحران کرونا  اشاره کرد که موجب ابتلاي جمعي از کارکنان حوزه بهداشت و درمان به اين بيماري شده و اظهار کرد: در طول اين ايام کارکنان سلامت، گاه روزها از خانواده خود دور بودند و ايام سختي را سپري مي کنند.
وي همچنين همراهي مردم فارس در رعايت پروتکل هاي بهداشتي را موهبتي ارزشمند خواند که نشان دهنده فرهنگ غني مردم فارس و قابل احترام است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شيراز تاکيد کرد: مجموعه سلامت استان وظيفه خود مي داند که براي بهبود شاخص هاي شهرنشيني در حوزه بهداشت و درمان، تمامي تلاش خود را به کار گيرد، چرا که معتقد هستيم شيراز و استان فارس از قابليت ويژه اي در امر توسعه برخوردار است و اميدواريم با پايان بحران کرونا، بتوانيم به نحو موثرتري در اين زمينه گام برداريم.
رئيس شوراي اسلامي شهر شيراز  نيز در اين نشست به مناسبت روز پزشک، از خدمات خانواده سلامت استان فارس و به ويژه جامعه پزشکي فارس، قدرداني کرد.


همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان فارس را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online