ایرنا/ استان فارس تاکنون ۲۴۲هزار و ۱۷۳ نمونه در آزمایشگاه‌های تشخیصی کرونا بررسی کرده که از این تعداد، ابتلای ۴۰ هزار و ۱۸۹ نفر به ثبت رسیده است. بررسی و ثبت این تعداد آزمایش جایگاه نخست را برای استان فارس در نمونه گیری کرونا به همراه داشته است.

استان فارس اکنون در جایگاه هشدار و کلان شهر شیراز در رده قرمز کرونا قرار دارد ، هر چند ویروس کرونا این میهمان ناخوانده قدری در برخی از شهرستان های این استان از نفس افتاد و میانگین جایگاه فارس را از قرمز به زرد و هشدار بهبود بخشید اما هنوز بیم آن می رود که این بیماری نفس تازه کند و چهره فارس را قرمز سازد.
مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست روز شنبه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا، بحران کووید ۱۹ را فرصتی برای اثبات نقش کارآمد همکاری بین بخشی در پیشبرد برنامه های سلامت محور در جامعه خواند و دستاوردهای این همکاری را در استان فارس، ستودنی دانست.
مهرزاد لطفی با با بیان وضعیت کنونی استان فارس که در مرحله هشدار قرار دارد، افزود: با این وجود فارس توانسته است در شاخص نمونه گیری در کشور، رتبه نخست و در شاخص مرگ و میر، رتبه آخر را به خود اختصاص دهد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تعامل سازنده استاندار فارس، امام جمعه شیراز، دستگاه های اجرائی، نیروهای نظامی و انتظامی، که در این ایام سنگ تمام گذاشتند، گفت: شیراز در عرصه سلامت یک برند جهانی است و رخدادهای مرتبط با کرونا در ماه های اخیر نیز تجربه ای برای اثبات نقش تعامل بین بخشی بود که جا دارد از این همکاری ها در تمامی مراحل و بدون دلسردی، تقدیر ویژه کرد.
وی تعطیلی سیستم حقل و نقل عمومی با هدف حفظ سلامت شهروندان شیراز به عنوان نخستین کلان شهر کشور را مصداقی از این تعامل مثبت خواند و ادامه داد: خانواده سلامت استان، در این ایام به مثابه سربازانی در خط مقدم خدمت به جامعه، به رسالت خود عمل کرده و خداوند را شاکریم در این امر از حمایت و همکاری بین بخشی بهره مند بودیم.
دکتر لطفی در بخش دیگری از صحبت های خود در این نشست، ضمن گرامیداشت روز پزشک، به ایثار خانواده سلامت استان در بحران کرونا  اشاره کرد که موجب ابتلای جمعی از کارکنان حوزه بهداشت و درمان به این بیماری شده و اظهار کرد: در طول این ایام کارکنان سلامت، گاه روزها از خانواده خود دور بودند و ایام سختی را سپری می کنند.
وی همچنین همراهی مردم فارس در رعایت پروتکل های بهداشتی را موهبتی ارزشمند خواند که نشان دهنده فرهنگ غنی مردم فارس و قابل احترام است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد: مجموعه سلامت استان وظیفه خود می داند که برای بهبود شاخص های شهرنشینی در حوزه بهداشت و درمان، تمامی تلاش خود را به کار گیرد، چرا که معتقد هستیم شیراز و استان فارس از قابلیت ویژه ای در امر توسعه برخوردار است و امیدواریم با پایان بحران کرونا، بتوانیم به نحو موثرتری در این زمینه گام برداریم.
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز  نیز در این نشست به مناسبت روز پزشک، از خدمات خانواده سلامت استان فارس و به ویژه جامعه پزشکی فارس، قدردانی کرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online