باشگاه خبرنگاران/ رئیس گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت آذربایجان شرقی توصیه‌هایی به هیات‌ها و عزاداران حسینی ارائه کرد.

قنبری، رئیس گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با اشاره به شرایط عزاداری در ماه محرم امسال و اعمال برخی محدودیت‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا، اظهار کرد: عزاداری باید در اماکن و فضا‌های باز و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل دو متر و استفاده مستمر از ماسک برگزار شود.
وی با بیان اینکه جابه‌جایی هیئت‌ها ممنوع است، گفت: استفاده از طبل، سنج و وسایل مشابه در برگزاری مراسم‌ها ممنوع بوده و مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با زنجیر شخصی در محل مراسم، بدون جابه‌جایی مجاز است.
رئیس گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت آذربایجان شرقی گفت: برگزاری مراسم‌های خاص در برخی استان‌ها مانند یوم‌العباس در زنجان، نخل گردانی در یزد، تشت گذاری در اردبیل و مراسم شیرخوارگان به دلیل تجمع، تراکم و جابه‌جایی و ضرورت پیشگیری از سرایت بیماری ممنوع است.
قنبری افزود: حضور هیات‌ها در اماکن مقدس، حرم‌ها و امامزاده‌ها ممنوع بوده و مدیریت تولیت‌ها نسبت به برگزاری مراسم در اماکن و فضای باز با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی اقدام کنند.
وی بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های تبلیغی و رسانه‌ای توسط هیئت‌ها برای رعایت ضوابط بهداشتی و اطلاع رسانی تاکید کرد.
قنبری در ادامه بیان کرد: برگزاری نماز مانند گذشته در مساجد به مدت یک ساعت در اماکن سربسته، دارای شرایط بهداشتی و تهویه با یک چهارم ظرفیت مکان مورد نظر، رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل دو متر، استفاده از ماسک و به همراه داشتن وسایل شخصی بلامانع است.
رئیس گروه بهداشت محیط مرکز بهداشت آذربایجان شرقی با اشاره به ضوابط اجرای مراسم عزاداری در فضای باز، گفت: سطوح مشترک محل برگزاری مراسم باید قبل و بعد از برگزاری به طور مستمر گندزدایی شده و همیاران سلامت هیئت در ورودی محل برگزاری مراسم برای نظارت بر ضد عفونی دست‌ها، کنترل و اهدای ماسک مستقر شوند.
وی ادامه داد: همه عزاداران در محل باید از ماسک استفاده کرده و برگزاری مراسم در فضای باز حداکثر از دو ساعت بیشتر نشود.
قنبری با اشاره به ضوابط و توزیع غذا‌های نذری، گفت: از پذیرایی در هیئت‌ها خودداری کرده و نذورات در قالب بسته‌بندی توزیع شوند، توصیه کلی مبنی بر ارائه نذورات به صورت خشک و خام در راستای استمرار برنامه مساوات است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today