باشگاه خبرنگاران/ رئيس گروه بهداشت محيط مرکز بهداشت آذربايجان شرقي توصيه‌هايي به هيات‌ها و عزاداران حسيني ارائه کرد.

قنبري، رئيس گروه بهداشت محيط مرکز بهداشت آذربايجان شرقي با اشاره به شرايط عزاداري در ماه محرم امسال و اعمال برخي محدوديت‌ها به دليل شيوع بيماري کرونا، اظهار کرد: عزاداري بايد در اماکن و فضا‌هاي باز و با رعايت فاصله گذاري اجتماعي حداقل دو متر و استفاده مستمر از ماسک برگزار شود.
وي با بيان اينکه جابه‌جايي هيئت‌ها ممنوع است، گفت: استفاده از طبل، سنج و وسايل مشابه در برگزاري مراسم‌ها ممنوع بوده و مراسم سينه زني و زنجيرزني با زنجير شخصي در محل مراسم، بدون جابه‌جايي مجاز است.
رئيس گروه بهداشت محيط مرکز بهداشت آذربايجان شرقي گفت: برگزاري مراسم‌هاي خاص در برخي استان‌ها مانند يوم‌العباس در زنجان، نخل گرداني در يزد، تشت گذاري در اردبيل و مراسم شيرخوارگان به دليل تجمع، تراکم و جابه‌جايي و ضرورت پيشگيري از سرايت بيماري ممنوع است.
قنبري افزود: حضور هيات‌ها در اماکن مقدس، حرم‌ها و امامزاده‌ها ممنوع بوده و مديريت توليت‌ها نسبت به برگزاري مراسم در اماکن و فضاي باز با رعايت فاصله گذاري اجتماعي و اجراي پروتکل‌هاي بهداشتي اقدام کنند.
وي بر ضرورت استفاده از ظرفيت‌هاي تبليغي و رسانه‌اي توسط هيئت‌ها براي رعايت ضوابط بهداشتي و اطلاع رساني تاکيد کرد.
قنبري در ادامه بيان کرد: برگزاري نماز مانند گذشته در مساجد به مدت يک ساعت در اماکن سربسته، داراي شرايط بهداشتي و تهويه با يک چهارم ظرفيت مکان مورد نظر، رعايت فاصله گذاري اجتماعي حداقل دو متر، استفاده از ماسک و به همراه داشتن وسايل شخصي بلامانع است.
رئيس گروه بهداشت محيط مرکز بهداشت آذربايجان شرقي با اشاره به ضوابط اجراي مراسم عزاداري در فضاي باز، گفت: سطوح مشترک محل برگزاري مراسم بايد قبل و بعد از برگزاري به طور مستمر گندزدايي شده و همياران سلامت هيئت در ورودي محل برگزاري مراسم براي نظارت بر ضد عفوني دست‌ها، کنترل و اهداي ماسک مستقر شوند.
وي ادامه داد: همه عزاداران در محل بايد از ماسک استفاده کرده و برگزاري مراسم در فضاي باز حداکثر از دو ساعت بيشتر نشود.
قنبري با اشاره به ضوابط و توزيع غذا‌هاي نذري، گفت: از پذيرايي در هيئت‌ها خودداري کرده و نذورات در قالب بسته‌بندي توزيع شوند، توصيه کلي مبني بر ارائه نذورات به صورت خشک و خام در راستاي استمرار برنامه مساوات است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان آذربايجان شرقي را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر آذربايجان شرقي در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرين خبر آذربايجان شرقي در اينستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today