ایسنا/ یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: طیف سنی مبتلایان به کرونا رو به کاهش است، در اسفند ماه با این تعداد از بیماران جوان مواجه نبودیم.

مهدی حقدوست، یک متخصص بیماری‌های عفونی در تشریح این خبر اظهار کرد: تعداد بسیار زیادی از بیمارانی که به تازگی ویزیت کرده‌ام، زیر 50 سال هستند، سن مبتلایان به دهک‌های سه و چهار تنزل کرده و به سرعت ادامه دارد.
وی گفت: مبتلایان به کرونا به تازگی با علائم گوارشی مانند اسهال، دل پیچه و کاهش حس بویایی مراجعه می‌کنند که کاهش حس بویایی بسیار پررنگ است.
یک متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: متاسفانه در بین بیماران من، بازاریان و شاغلانی که در بازار فعالیت داشته و یا فروشگاه دارند، بخش عمده مبتلایان به کرونا را تشکیل می‌دهند، 90 درصد از آن‌ها حین مصاحبه با پزشک گفته‌اند که از ماسک استفاده نکرده‌اند.
حقدوست تصریح کرد: تعداد صاحبان مشاغل مختلف مبتلا به کووید19 مانند پلاسکویی‌ها، صاحبان سوپرمارکت‌ و حتی بزازان و پارچه فروشان ‌هم در بین مبتلایان زیاد داریم، هر کسی که از ماسک استفاده نکرده، درگیری بیشتری با بیماری پیدا کرده است.
وی خاطرنشان کرد: طی ماه‌های گذشته تعداد مبتلایان با سطح تحصیلات بالا زیاد شده بود، اما در طول یک ماه گذشته بسیار کاهش یافته است.
یک متخصص بیماری‌های عفونی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اطلاع رسانی‌ها در مورد نوع ماسک مورد تایید برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و جلوگیری از ناقل بودن باید علمی باشد، گفت: باز هم حرف اول و آخر را ماسک سه لایه می‌زند، اگر فردی که قادر به خرید ماسک نیست، می‌تواند سه لایه از پارچه‌ کتان را در خانه دوخته و هر بار پس از استفاده آن را زیاد شسته و اتو بکشد. از نظر من، ماسک‌های مشکی اصلا قابلیت پیشگیری نداشته و استاندارد نیستند.
این متخصص بیماری‌های عفونی در خاتمه گفت: اعتباری به واکسن کرونا هم نیست، چراکه ویروس بیش از 300 بار جهش ژنتیکی پیدا کرده است، اثر هر واکسنی 100 درصد نبوده و حتی واکسن آنفلوانزا هم تا 40 درصد جلوی بیماری را می‌گیرد. چه بخواهیم و چه نخواهیم کرونا حداقل تا دو سال با ما است و ماسک هم باید جزو پوشش‌های روتین شده و طوری باشد که بیرون رفتن بدون آن امکان پذیر نباشد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today