باشگاه خبرنگاران/ اولين مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب کُرد با سرمايه گذاري ۱۳ ميليارد ريالي بخش خصوصي در روستاي آيچي سقز راه‌اندازي شد.

اولين مرکز پرورش و اصلاح نژاد اسب کُرد با سرمايه گذاري ۱۳ ميليارد ريالي بخش خصوصي و اشتغالزايي براي چهار نفر با حضور مسوولان استاني، شهرستاني و علاقمندان به رشته سوارکاري در روستاي آيچي سقز راه‌اندازي شد.

بهاالدين قاسمي نژاد کارشناس امور دام جهاد کشاورزي سقز در آيين افتتاح اين طرح گفت: سرمايه گذار اين واحد از نظر فني و مالي توانايي فعاليت در اين حوزه را دارد همچنين زمينه براي جذب توريسم و علاقمندان به رشته اسب سواري در اين واحد فراهم است.

وي افزود: جدا از اين مرکز پرورش اسب کُرد، يک واحد ۵ رأسي نيمه صنعتي هم در روستاي مزره اين شهرستان راه اندازي شده و يک واحد ديگر نيز در آينده نزديک آغاز به کار خواهد کرد.

کارشناس امور دام جهاد کشاورزي سقز با بيان اينکه ۱۰۰ راس اسب نژاد کُرد در شهرستان سقز شناسايي و ثبت شده است، افزود: اين نژاد براي بازي چوگان مناسب است و خلوص اين اسب‌ها ۶۰ تا ۸۰ درصد است.

قاسمي نژاد، اقدام سرمايه گذار را براي حفظ ذخاير ژنتيکي مهم و ارزشمند توصيف کرد و افزود: ارزش برخي از اسب‌هاي نژاد کُرد به حدي است که قابل قيمت گذاري نيست.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان کردستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرين خبر کردستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online