ایرنا/ مدیر جهادکشاورزی دامغان گفت: هشت هزار و ۲۰۰ تن محصول زردآلو از بیش از یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان برداشت شد.

سیدمحسن طباطبائیان، مدیر جهادکشاورزی دامغان اظهار کرد: امسال با توجه به سرمازدگی ۷۰ درصدی درختان زردآلو، تولید این محصول نسبت به سال گذشته ١۵ درصد کاهش یافت.

وی اظهار داشت: برداشت زردآلو از اواسط تیرماه در شهرستان دامغان آغاز شد که هم اکنون به صورت کامل به اتمام رسیده است.

طباطبائیان خاطر نشان کرد: بیشتر سطح زیر کشت این محصول، مربوط به آستانه، آهوانو، کلاته، دیباج و شورتنگه است، اما در اکثر باغ‌های دامغان، تعدادی درخت زردآلو قابل رویت است.

مدیر جهادکشاورزی دامغان به چگونگی توزیع زردآلوی تولیدی از باغ‌های دامغان در بازار آزاد اشاره کرد و گفت: ۳۰ درصد از زردآلوی تولیدی توسط باغداران دامغانی در داخل شهرستان مصرف و بقیه به دیگر شهرهای استان سمنان و استان های همجوار ارسال شد. 

وی اضافه کرد: زردآلو، یکی از محصولات پرطرفدار در بین باغداران دامغان است که درخت آن در بسیاری از باغ ها به وفور دیده می شود.

طباطبائیان ادامه داد: هم‌اکنون از بین یکهزار و ۲۴۶ هکتار سطح زیرکشت زردآلو در شهرستان، یکهزار و ۸۴ هکتار بارده و ۱۶۲ هکتار به صورت نهال است. 

مدیر جهادکشاورزی دامغان تصریح کرد: در راستای جلوگیری از حوادث غیرمترقبه به ویژه سرمازدگی، روش‌های جدید باغبانی شامل استفاده از ارقام دیرگل، استفاده از سایه‌بان های باغی و استفاده از محلول پاشی های مناسب در زمینه حفظ محصول، به باغداران ارائه شده است. 

وی به ارائه تسهیلات بانکی در جهت افزایش سطح زیر کشت محصول اشاره کرد و افزود: تسهیلات تبصره ۱۸ سال ۹۹ از محل تسهیلات تلفیقی حمایت‌های لازم جهت پوشش باغ‌ها با نرخ ۱۵ درصد و پنج ساله است که در این طرح، ۲۰ درصد مبلغ آورده توسط بهره‌بردار و بقیه آن از محل معرفی مدیریت جهاد کشاورزی دامغان به بانک کشاورزی انجام می‌شود.

طباطبائیان گفت: اجرای عملیات فرآوری و صنایع تبدیلی از دیگر طرح‌های در دست اقدام این مدیریت است که تبدیل محصول میوه زردآلو به میوه خشک با شرایط ارائه تسهیلات بانکی مورد توجه است. 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سمنان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سمنان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAENNWvIqZvWEhdCBvg
آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today