پانا/ مديرکل هواشناسي سيستان و بلوچستان گفت: از روز سه شنبه که وزش بادهاي 120 روزه در شمال استان شدت گرفت تا امروز سه روز متوالي است که بيشينه سرعت وزش باد در زابل به بيش از 100 کيلومتر بر ساعت مي رسد.

محسن حيدري، مديرکل هواشناسي سيستان و بلوچستان عنوان کرد: در شبانه روز گذشته بيشينه سرعت وزش باد در زابل به 108 کيلومتر بر ساعت رسيد تا اين دومين روز متوالي باشد که بيشينه باد در اين شهر بادخيز به اين مقدار و سومين روز متوالي است که سرعت باد به بيش از 100 کيلومتر بر ساعت مي رسد.
وي افزود: وزش اين باد شديد موجب خيزش گردوخاک، کاهش شديد ديد افقي به ويژه در بخش هايي از محورهاي مواصلاتي شمال استان شد.
مديرکل هواشناسي سيستان و بلوچستان تصريح کرد: هم اکنون سرعت لحظه اي وزش باد در زابل 86 کيلومتر بر ساعت است که شعاع ديد افقي را به 8 هزار متر کاهش داده است.
حيدري افزود: بادهاي 120 روزه همه ساله از اواخر ارديبهشت ماه تا اوايل مهر در نوار شرق ايران و نوار غرب افغانستان فعال مي شود که سرعت آن در شمال سيستان و بلوچستان به اوج خود مي رسد و ضمن ايجاد گردو خاک، شرايط کيفي هوا را از حالت عادي خارج مي کند.
وي اضافه کرد: وزش اين بادها بيشترين تأثير را بر روي پنج شهرستان زابل، زهک، هيرمند، هامون و نيمروز دارد، اما به طور کلي نوار شرقي و غربي استان را درگير مي کند به طوري‌که وقتي شدت وزش اين بادها افزايش مي يابد، توده عظيم گردوغبار تشکيل مي شود و تا سواحل درياي عمان نيز نفوذ مي کند و اکثر شهرها و روستاي طول مسير را فرا مي گيرد.
عضو ستاد مديريت بحران سيستان و بلوچستان گفت: بر اساس خروجي نقشه هاي پيش يابي و مدل هاي جوي پيش بيني مي شود همچنان وزش اين بادها در شمال استان ادامه داشته باشد.
حيدري تصريح کرد: توصيه مي شود در زمان غبار آلود شدن هوا از ترددهاي غير ضروري خوداري و از مسافرت هاي غير ضرور نيز اجتناب شود.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان سيستان و بلوچستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر سيستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرين خبر سيستان و بلوچستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today