ميزان/ دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى در پى انفجار مرگبار در معدن اق دربند سرخس از بازداشت سرپرست گارگاه اين معدن خبر داد.

محمدحسين درودى، دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى از بازداشت سرپرست کارگاه معدن اق دربند سرخس در پى مرگ دو نفر از کارگران در اين معدن و در طى يک حادثه خبر داد و بيان کرد: روز گذشته ساعت حدود ۱۴ انفجاري در معدن اق دربند سرخس رخ داد به اين شکل که از صبح ديروز تا ساعت ۱۲ کارگران مشغول کار و استخراج زغال و يا کک بودند.

وى اظهار کرد: در ادامه دو نفر آتشبار با تحويل مواد ناريه به داخل معدن جهت انفجار مراجعه کردند تا شرايط براي استخراج در روز بعد فراهم شود که متاسفانه به دليل نبود کابل به متراژ مورد نظر، نبود تجهيزات لازم مثل دستگاه گاز سنج، کپسول هوا و تهويه هوا جان خود را از دست دادند.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى افزود: يکي از متوفيان اقدام به جاسازي مواد ناريه در يکي از تونل‌ها کرد و نفر ديگر نيز جهت فراهم کردن جاسازي مواد ناريه تونل ديگر حرکت کرد که متاسفانه به جهت انباشت گاز متان و شدت انفجار يکى از متوفيان به داخل يکي از جان پناه‌ها پرتاب و براساس نظريه اوليه پزشکى قانونى در اثر جراحات وارده جان باخت و فرد ديگر نيز به دليل بسته شدن راه دچار خفگي شد و جان خود را از دست داد.

درودى تصريح کرد: به محض وصول خبر به مراجع انتظامي دستور لازم داده شد تا سريعا به محل مراجعه کنند و پس از مشخص شدن مرگ دو فرد ياد شده دستور داده شد که اجساد به پزشکي قانوني منتقل شوند.

وى خاطرنشان کرد: با توجه به حساسيت موضوع جانشين دادستان به اتفاق بازرسي اداره کار سريعا به محل حادثه اعزام شدند تا موضوع را از نزديک بررسي کنند؛ از طرفي بنده تا پاسي از شب پيگير موضوع بودم.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى اذعان کرد: در اين راستا فعاليت کارگاه تا اطلاع ثانوي ممنوع اعلام شد.

درودى با اشاره به حضور کارگران اق دربند به منظور پيگيرى مطالبات خود در مقابل دادگسترى گفت: در اين راستا جلسه‌اي در دادگستري تشکيل و اظهارات آن‌ها استماع شد و در خصوص حل مشکلات مطرح شده تصميم گيرى به عمل آمد.

وى اظهار کرد: اجساد جانباختگان جهت خاکسپارى تحويل خانواده هاى آن‌ها شد و در حال حاضر پرونده قضايي در حال رسيدگي است و سرپرست کارگاه نيز به علت مشخص نشدن اصالت بيمه مسئوليت کارگران با صدور قرار وثيقه بازداشت شد.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى گفت: پس از ارائه توضيحات بازرسي اداره کار در خصوص قصور ساير اشخاص نيز پيگيري قضايي به عمل خواهد آمد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar