میزان/ دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى در پى انفجار مرگبار در معدن اق دربند سرخس از بازداشت سرپرست گارگاه این معدن خبر داد.

محمدحسین درودى، دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى از بازداشت سرپرست کارگاه معدن اق دربند سرخس در پى مرگ دو نفر از کارگران در این معدن و در طى یک حادثه خبر داد و بیان کرد: روز گذشته ساعت حدود ۱۴ انفجاری در معدن اق دربند سرخس رخ داد به این شکل که از صبح دیروز تا ساعت ۱۲ کارگران مشغول کار و استخراج زغال و یا کک بودند.

وى اظهار کرد: در ادامه دو نفر آتشبار با تحویل مواد ناریه به داخل معدن جهت انفجار مراجعه کردند تا شرایط برای استخراج در روز بعد فراهم شود که متاسفانه به دلیل نبود کابل به متراژ مورد نظر، نبود تجهیزات لازم مثل دستگاه گاز سنج، کپسول هوا و تهویه هوا جان خود را از دست دادند.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى افزود: یکی از متوفیان اقدام به جاسازی مواد ناریه در یکی از تونل‌ها کرد و نفر دیگر نیز جهت فراهم کردن جاسازی مواد ناریه تونل دیگر حرکت کرد که متاسفانه به جهت انباشت گاز متان و شدت انفجار یکى از متوفیان به داخل یکی از جان پناه‌ها پرتاب و براساس نظریه اولیه پزشکى قانونى در اثر جراحات وارده جان باخت و فرد دیگر نیز به دلیل بسته شدن راه دچار خفگی شد و جان خود را از دست داد.

درودى تصریح کرد: به محض وصول خبر به مراجع انتظامی دستور لازم داده شد تا سریعا به محل مراجعه کنند و پس از مشخص شدن مرگ دو فرد یاد شده دستور داده شد که اجساد به پزشکی قانونی منتقل شوند.

وى خاطرنشان کرد: با توجه به حساسیت موضوع جانشین دادستان به اتفاق بازرسی اداره کار سریعا به محل حادثه اعزام شدند تا موضوع را از نزدیک بررسی کنند؛ از طرفی بنده تا پاسی از شب پیگیر موضوع بودم.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى اذعان کرد: در این راستا فعالیت کارگاه تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد.

درودى با اشاره به حضور کارگران اق دربند به منظور پیگیرى مطالبات خود در مقابل دادگسترى گفت: در این راستا جلسه‌ای در دادگستری تشکیل و اظهارات آن‌ها استماع شد و در خصوص حل مشکلات مطرح شده تصمیم گیرى به عمل آمد.

وى اظهار کرد: اجساد جانباختگان جهت خاکسپارى تحویل خانواده هاى آن‌ها شد و در حال حاضر پرونده قضایی در حال رسیدگی است و سرپرست کارگاه نیز به علت مشخص نشدن اصالت بیمه مسئولیت کارگران با صدور قرار وثیقه بازداشت شد.

دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى گفت: پس از ارائه توضیحات بازرسی اداره کار در خصوص قصور سایر اشخاص نیز پیگیری قضایی به عمل خواهد آمد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar