باشگاه خبرنگاران/ رئيس جهاد کشاورزي تربت حيدريه گفت: براي نخستين بار بورس زيره سبز در اين شهرستان راه اندازي شده است که در حال حاضر شاهد صادرات آن به کشور‌هاي اروپايي و آسيايي هستيم.

محمد رضا عباسپور رئيس جهاد کشاورزي تربت حيدريه با اشاره به راه اندازي نخستين بورس زيره سبز کشور در اين شهرستان، اظهار کرد: اولويت جهاد کشاورزي افزايش بهره‌وري آب است به طوري که ۹۰درصد اعتبارات اين اداره به موضوع آب و پروژ‌هاي آب اختصاص مي‌يابد.

وي افزود: در طول چهار سال ۵۷ هزار و ۱۴ هکتار آبياري تحت فشار با اعتباري بالغ بر ۶۴۵ ميليارد ريال اجرا شد که تمام اين اعتبارت به صورت بلاعوض بوده است.

رئيس جهاد کشاورزي تربت حيدريه ادامه داد: ۱۹۹ کيلومتر لوله گذاري و کانال بتني با اعتبار ۹ ميليارد و ۹۲۱ ميليون تومان براي خرده مالکان به صورت بلاعوض و از اعتبارات دولتي اختصاص يافت.

عباسپور بيان کرد: ۸۰ درصد اراضي مستعد شهرستان با آبياري تحت فشار انجام مي شود به طوري که از ۳ هزار و ۸۵۰ هکتار اراضي باغي و کشاورزي تاکنون ۲۱ هزار هکتار آن مجهز به سيستم آبياري تحت فشار هستند.

وي تصريح کرد: در يک سال گذشته ۶۵۰ هکتار از اراضي به آبياري تحت فشار مجهز شده‌اند که براي طرح ۹ ميليارد و ۷۵۰ ميليون تومان از اعتبارات ملي هزينه شده است.

رئيس جهاد کشاورزي تربت حيدريه تاکيد کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع غلات اين شهرستان به صورت قطره‌اي آبياري مي شود که اين کار در سطح کشور بي‌نظير است.

عباسپور اظهار کرد: از ابتداي سال ۹۸ تاکنون ۱۱۵ دستگاه انواع تراکتور و ۱۲۰ دستگاه انواع ادوات کشاورزي با اعتبار ۱۱ ميليارد و ۹۰۰ ميليون تومان به صورت وام جذب و در اختيار کشاورزان قرار داده شده ‌است.

وي در ارتباط حوزه زنجيره مرغ افزود: در سال ۹۶ طرح‌هاي زنجيره طيور در قالب ۳ طرح آغاز شده است و ۲ واحد توليد خوراک طيور در منطقه راه اندازي شد و با وجود چند مرغداري گوشتي خلا مرغ‌هاي مادر احساس شد که با تلاش توانستيم يک واحد مرغ مادر را با ظرفيت ۱۶۰ هزار قطعه آماده کنيم که در کشور بي نظير است و در آينده نزديک به بهره‌برداري خواهد رسيد.

رئيس جهاد کشاورزي تربت‌حيدريه ادامه داد: در هفته دولت ۲۱ پروژه با اعتبار ۸ ميليارد تومان شامل لايروبي و مرمت قنوات، لوله گذاري و آبيار تحت فشار به بهره‌برداري رسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar