باشگاه خبرنگاران/ رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه گفت: برای نخستین بار بورس زیره سبز در این شهرستان راه اندازی شده است که در حال حاضر شاهد صادرات آن به کشور‌های اروپایی و آسیایی هستیم.

محمد رضا عباسپور رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه با اشاره به راه اندازی نخستین بورس زیره سبز کشور در این شهرستان، اظهار کرد: اولویت جهاد کشاورزی افزایش بهره‌وری آب است به طوری که ۹۰درصد اعتبارات این اداره به موضوع آب و پروژ‌های آب اختصاص می‌یابد.

وی افزود: در طول چهار سال ۵۷ هزار و ۱۴ هکتار آبیاری تحت فشار با اعتباری بالغ بر ۶۴۵ میلیارد ریال اجرا شد که تمام این اعتبارت به صورت بلاعوض بوده است.

رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه ادامه داد: ۱۹۹ کیلومتر لوله گذاری و کانال بتنی با اعتبار ۹ میلیارد و ۹۲۱ میلیون تومان برای خرده مالکان به صورت بلاعوض و از اعتبارات دولتی اختصاص یافت.

عباسپور بیان کرد: ۸۰ درصد اراضی مستعد شهرستان با آبیاری تحت فشار انجام می شود به طوری که از ۳ هزار و ۸۵۰ هکتار اراضی باغی و کشاورزی تاکنون ۲۱ هزار هکتار آن مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار هستند.

وی تصریح کرد: در یک سال گذشته ۶۵۰ هکتار از اراضی به آبیاری تحت فشار مجهز شده‌اند که برای طرح ۹ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان از اعتبارات ملی هزینه شده است.

رئیس جهاد کشاورزی تربت حیدریه تاکید کرد: در حال حاضر ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از مزارع غلات این شهرستان به صورت قطره‌ای آبیاری می شود که این کار در سطح کشور بی‌نظیر است.

عباسپور اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون ۱۱۵ دستگاه انواع تراکتور و ۱۲۰ دستگاه انواع ادوات کشاورزی با اعتبار ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان به صورت وام جذب و در اختیار کشاورزان قرار داده شده ‌است.

وی در ارتباط حوزه زنجیره مرغ افزود: در سال ۹۶ طرح‌های زنجیره طیور در قالب ۳ طرح آغاز شده است و ۲ واحد تولید خوراک طیور در منطقه راه اندازی شد و با وجود چند مرغداری گوشتی خلا مرغ‌های مادر احساس شد که با تلاش توانستیم یک واحد مرغ مادر را با ظرفیت ۱۶۰ هزار قطعه آماده کنیم که در کشور بی نظیر است و در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس جهاد کشاورزی تربت‌حیدریه ادامه داد: در هفته دولت ۲۱ پروژه با اعتبار ۸ میلیارد تومان شامل لایروبی و مرمت قنوات، لوله گذاری و آبیار تحت فشار به بهره‌برداری رسیده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar