ايسنا/ يک متخصص بيماري‌هاي عفوني گفت: طيف سني مبتلايان به کرونا رو به کاهش است، در اسفند ماه با اين تعداد از بيماران جوان مواجه نبوديم.

مهدي حقدوست، يک متخصص بيماري‌هاي عفوني در تشريح اين خبر اظهار کرد: تعداد بسيار زيادي از بيماراني که به تازگي ويزيت کرده‌ام، زير 50 سال هستند، سن مبتلايان به دهک‌هاي سه و چهار تنزل کرده و به سرعت ادامه دارد.

وي گفت: مبتلايان به کرونا به تازگي با علائم گوارشي مانند اسهال، دل پيچه و کاهش حس بويايي مراجعه مي‌کنند که کاهش حس بويايي بسيار پررنگ است.

يک متخصص بيماري‌هاي عفوني خاطرنشان کرد: متاسفانه در بين بيماران من، بازاريان و شاغلاني که در بازار فعاليت داشته و يا فروشگاه دارند، بخش عمده مبتلايان به کرونا را تشکيل مي‌دهند، 90 درصد از آن‌ها حين مصاحبه با پزشک گفته‌اند که از ماسک استفاده نکرده‌اند.

حقدوست تصريح کرد: تعداد صاحبان مشاغل مختلف مبتلا به کوويد19 مانند پلاسکويي‌ها، صاحبان سوپرمارکت‌ و حتي بزازان و پارچه فروشان ‌هم در بين مبتلايان زياد داريم، هر کسي که از ماسک استفاده نکرده، درگيري بيشتري با بيماري پيدا کرده است.

وي خاطرنشان کرد: طي ماه‌هاي گذشته تعداد مبتلايان با سطح تحصيلات بالا زياد شده بود، اما در طول يک ماه گذشته بسيار کاهش يافته است.

يک متخصص بيماري‌هاي عفوني در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه اطلاع رساني‌ها در مورد نوع ماسک مورد تاييد براي پيشگيري از ابتلا به کرونا و جلوگيري از ناقل بودن بايد علمي باشد، گفت: باز هم حرف اول و آخر را ماسک سه لايه مي‌زند، اگر فردي که قادر به خريد ماسک نيست، مي‌تواند سه لايه از پارچه‌ کتان را در خانه دوخته و هر بار پس از استفاده آن را زياد شسته و اتو بکشد. از نظر من، ماسک‌هاي مشکي اصلا قابليت پيشگيري نداشته و استاندارد نيستند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني در خاتمه گفت: اعتباري به واکسن کرونا هم نيست، چراکه ويروس بيش از 300 بار جهش ژنتيکي پيدا کرده است، اثر هر واکسني 100 درصد نبوده و حتي واکسن آنفلوانزا هم تا 40 درصد جلوي بيماري را مي‌گيرد. چه بخواهيم و چه نخواهيم کرونا حداقل تا دو سال با ما است و ماسک هم بايد جزو پوشش‌هاي روتين شده و طوري باشد که بيرون رفتن بدون آن امکان پذير نباشد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان تهران را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرين خبر تهران در اينستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran