ايرنا/ مديرکل انتقال خون استان ايلام گفت: طرح نذر خون عزاداران حسيني ويژه تاسوعا و عاشورا از امشب آغاز مي شود.

دکترمهدي اکبري دهبالايي، مديرکل انتقال خون استان ايلام روز جمعه اظهار داشت: از امشب و همزمان با شب تاسوعاي حسيني عزاداران اهداکننده با مراجعه به انتقال خون استان ايلام نسبت به اهداي خون خود اقدام کنند.
وي افزود: طرح نذر خون شب تاسوعا از ساعت 20:30 دقيقه شامگاه امشب شروع مي شود و تا ساعت ۲۴ پذيرش اهداکنندگان ادامه دارد.
اکبري دهبالايي يادآور شد: روند اهداي خون در روز تاسوعا از ساعت هشت صبح تا ساعت ۲۴ شب و در روز عاشورا هم از ساعت هشت صبح تا ۱۴ عصر است و برخلاف سال هاي گذشته شب شام غريبان خونگيري انجام نمي شود.
وي اضافه کرد: همچنين همزمان با فرارسيدن تاسوعا طرح نذرخون تاسوعا تا اربعين در استان آغاز مي شود و در قالب اين طرح معنوي و بهداشتي متقاضيان در اين بازه زماني اقدام به اهداي خون مي کنند.
وي توضيح داد: در اين طرح متقاضيان با ثبت نام در سيستم نوبت دهي اينترنتي در زمان مقرر شده براي آنها به منظور اهداي خون، به انتقال خون استان مراجعه مي کنند.
اکبري دهبالايي گفت: اهداکنندگان قبل از خونگيري فرايندهايي چون معاينه توسط پزشک، خودعرضي(خون دهنده استفاده يا دلايل عدم استفاده از خون خود براي بيماران نيازمند خون را اعلام مي کند)، تب سنجي، غربالگري و آزمايش تشخيص بيماري هايي چون ايدز، هپاتيت و سيليس را انجام مي دهند تا سلامت خون آنها تاييد شود.
وي در مورد وضعيت بهداشت محيط انتقال خون استان هم اظهار داشت: همواره و به صورت مستمر تمامي محيط و تجهيزات انتقال خون ضدعفوني و استريل مي شود اما اکنون و به علت شيوع کرونا و باتوجه به حساسيت موضوع و اينکه انتقال خون استان محل تردد افراد مختلف است، هر ۲ ساعت يکبار محيط و تجهيزات استريل و ضدعفوني و از وسايل يکبارمصرف براي خونگيري استفاده مي شود.
وي در خصوص وضعيت ذخاير خوني استان هم افزود: ميزان ذخاير خوني استان در وضعيت مطلوبي است که البته با توجه به اينکه خون و فرآورده هاي خوني به طور دائم مصرف مي شوند و مدت زمان عمر مفيد آنها نيز اندک است بنابرين نياز به دريافت خون و فرآورده هاي خوني از سوي عموم مردم هميشگي و مداوم است.
۱۰ هزار نفر از مردم استان ايلام اهداکننده مستمر و با سابقه خون هستند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان ايلام را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر ايلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرين خبر ايلام در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today