ايرنا/ مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري گفت: طي سه سال اخير 15هزار هکتار از اراضي ملي استان به بيت المال بازگردانده شده است.

علي محمدي مقدم، مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري روز چهارشنبه در نشست معاونان حفاظت و امور اراضي ادارات کل منابع طبيعي و آبخيزداري کشور در منطقه تالاب چغاخور بروجن افزود: در طول سه سال اخير 15هزار هکتار از اراضي ملي در قالب 10 فقره پرونده زمين خواري با حمايت دستگاه هاي قضايي، امنيتي و انتظامي ، شوراي حفظ بيت المال و پيگيري اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان به بيت المال برگردانده شد.
وي گفت: ارزش ريالي اين اراضي حدود 60هزار ميليارد ريال است که به نفع دولت به بيت المال بازگردانده شده است.
به گفته وي، در راستاي مقابله با قاچاق چوب و زغال نيز اقدامات گسترده اي از سوي اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري انجام شده است.
وي گفت: در اين حوزه متصرفان و متخلفان را بايد دو دسته دانست، يک عده اي که از سر نياز اقدام به بهره برداري از چوب هاي جنگل ها مي کنند و يک عده نيز به طمع بدست آوردن درآمد به منابع ملي و جنگل ها تعرض مي کنند.

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري گفت: رسالت اين اداره کل برخوردار قهري با متخلفان قاچاق چوب و زغال با همکاري دستگاه قضايي است .
محمدي مقدم افزود: اکنون شيوه قاچاق چوب جنگلي و زغال از سوي قاچاقچيان تغيير کرده است چرا که پيش از اين توليد زغال در خود جنگل ها انجام مي شد و اکنون با تدابير انجام شده در مناطق جنگلي فرصت احداث کوره هاي توليد زغال در جنگل ها به متخلفان داده نمي شود.
به گفته وي، قاچاق چوب از چهارمحال و بختياري اگر چه بسيار کاهش يافته است اما متخلفان چوب را به استانهاي همجوار مي برند تا به زغال تبديل کنند و حمل چوب قاچاق اکنون از سوي متخلفان از خودروهاي سواري انجام مي شود که اداره کل منابع طبيعي به شدت به آنها برخورد مي کند.
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري خصوص کمبود قرقبان و جنگلبان در استان نيز افزود: ميانگين جهاني حفاظت از مراتع و جنگلها به اراضي هر دو هزار هکتار يک نفر است اما در استان با وجود يک ميليون و 400 هزار هکتار اراضي مرتعي و جنگلي تنها 70 نيروي قرقبان و جنگلبان وجود دارد.
به گفته وي، در اين استان به ازاي هر 20 هزار هکتار يک نيروي حفاظتي و قرقبان و جنگلبان وجود دارد که اين يکي از مشکلات اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري است.
وي ابراز اميداري کرد مسوولان در جذب قرقبان و جنگلبان که چندان هم نيازمند مدارک دانشگاهي نيست به اين اداره کل مجوزهاي استخدامي را ابلاغ کنند چرا که در سه دهه گذشته به کارگيري و استخدام قرقبان و جنگلبان در استان روند کندي داشته است.
به گزارش ايرنا، در اين نشست معاونان حفاظت و امور اراضي سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري به بحث و تبادل نظر درباره مباحث نقشه کاداستر پرداختند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان چهارمحال و بختياري را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر چهارمحال و بختياري در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرين خبر چهارمحال و بختياري در اينستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday