تسنيم/ تويسرکان از بافت شهري و يک خيابان اصلي طولي شکل از ابتدا تا انتهاي شهر برخوردار است٬ به شدت از کمبود مکان مناسب براي پارک خودروها رنج مي‌برد و سال‌هاست که از ساخت و ايجاد پارکينگ عمومي در آن خبري نيست!

گرچه تويسرکان يک کلانشهر برخوردار از زيرساخت‌هاي بزرگ تجاري و رفاهي نيست و جمعيت آن به کمي بيش از پنجاه هزار نفر مي‌رسد اما در عين حال همچنان پس از گذشت سال‌هاي طولاني، بافت قديمي خود در بخش خيابان‌هاي اصلي و معابر عمومي را حفظ کرده و با مشکل کمبود جا براي پارک خودروها دست به گريبان است.
نکته‌اي که جلب توجه مي‌کند اين است که اين شهر نه چندان بزرگ، در دو خيابان اصلي خود با ترافيک‌هاي هميشگي مواجه است که روند عبور و مرور عمومي براي خودروها را سخت کرده و اين در حالي است که برخي موتور سواران متخلف به حجم خودروها افزوده مي‌شوند و به دليل کم عرضي پياده روهاي آن، بخش قابل توجهي از عابران از خيابان تردد مي‌کنند!
اوضاع اما وقتي اسف بارتر مي‌شود که مي‌بينيم تعداد زيادي از مغازه داران در خيابان‌هاي اصلي تويسرکان و دست فروشان، پياده‌روها را مانند ملک شخصي به اشغال لوازم و وسايل کسب خود تبديل کرده و عبور و مرور مردم از پياده‌روها را سال هاست با مشکلات جدي مواجه کرده‌اند!.
در چنين شرايطي گاهي در خيابان‌هاي اصلي ديده مي‌شود که در يک مکان نه چندان بزرگ، پارک دوبله و سوبله وضعيتي را ايجاد کرده که احتمال بروز تصادف و سوانح ناگوار را بالا مي‌برد و بازار جريمه خودروها داغ مي‌شود!
در نبود پارکينگ عمومي مناسب براي توقف موقتي خودروها در تويسرکان برخي کوچه‌ها و خيابان‌هاي فرعي از سوي مردم به صورت متمرکز و به صورت خود جوش به پارکينگ عمومي تبديل شده‌اند و کسي هم به اين وضعيت واکنش چنداني نشان نمي‌دهد!
امام جمعه تويسرکان با انتقاد از بالا بودن تعداد جريمه‌هاي خودروهاي بومي و غير بومي در سطح شهر تويسرکان از سوي راهور تصريح کرد: ظاهراً راهنمايي و رانندگي در تويسرکان به اداره جريمه و رانندگي تبديل شده است!
حجت الاسلام مرتضي موحدي اظهار داشت: اداره راهور همچنان که از نامش برمي‌آيد بايد اول به راهنمايي و مديريت بپردازد و در صورت لزوم اقدام به اعمال قانون و جريمه رانندگان بکند.
اين در حالي است که به نظر مي‌رسد نبود پارکينگ‌هاي عمومي مناسب و تخلفات زياد از سوي بخش قابل توجهي از رانندگان نيز، دست راهور را براي مديريت دائم اوضاع ترافيکي بدون اعمال قانون و جريمه، بسته و به گفته سرهنگ خزايي، مدير راهور تويسرکان، گاهي اوقات چاره‌اي جز اعمال قانون و جريمه رانندگان متخلف وجود ندارد.
نائب رئيس شوراي اسلامي شهر تويسرکان اما يک سال پيش از اين، از طرح‌هاي کارشناسانه شوراي شهر براي روان شدن ترافيک درون شهري و احداث خيابان موازي با يکي از خيابان‌هاي اصلي تويسرکان سخن گفته بود اما اکنون پس از گذشت بيشتر از يک سال همچنان هيچ اثري از آغاز مراحل اجرايي اين طرح ديده نمي‌شود.
مسعود حميديان همچنين از لزوم انتقال ساختمان کنوني شهرداري تويسرکان به مکان مناسب ديگر و تبديل ساختمان کنوني شهرداري به پارکينگ طبقاتي خبر داده بود که البته هرگز اين طرح اجرايي نشد.
با چنين اوضاع و احوالي، روند اجراي طرح ساخت پارکينگ طبقاتي تويسرکان در يکي از خيابان هاي فرعي با کندي غير معقولي پيش مي‌رود و طرح پياده رو سازي بخشي از خيابان شهدا به سوي ميدان امام خميني(ره) به عنوان ميدان اصلي شهر نيز همچنان در مرحله سخن گفتن باقي مانده است.
گرچه تويسرکان يک شهر بزرگ نيست اما مشکلات ترافيکي و عبور و مرور عمومي مردم و خودروها در آن يک مشکل قديمي و بزرگ است و اکنون پس از گذشت سه سال از فعاليت پنجمين شوراي شهر تويسرکان بجز برخي بازگشايي معابر که گره‌هاي ترافيکي ايجاد مي‌کردند و البته تلاش براي زير بار ترافيک بردن طرح خوب و اثر گذارخيابان جنب پارک نبوت که به خيابان امين متصل مي‌شود، شاهد برداشتن گام‌هاي اساسي و متحول کننده براي رفع مشکلات ترافيکي در تويسرکان نبوده‌ايم.
نکته جالب توجه آنکه طرح ساخت جاده کمربندي شمالي تويسرکان که سال‌ها چه درست و چه غلط به عنوان يکي از مهمترين راهکارهاي حل مشکلات ترافيکي درون شهري تويسرکان عنوان مي‌شد و حتي مراحل اجرايي آن آغاز و از اندک پيشرفتي نيز برخوردار شد، اکنون اثر بخشي و لزوم احداث آن از سوي مازيار عبدي، رئيس کنوني شوراي شهر تويسرکان زير سوال رفته است!


همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان همدان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ

آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today