ايرنا/ عاشقان حسيني در قم در شب تاسوعاي حسيني در شهر مقدس قم با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در آيين‌هاي عزاداري حضور يافته‌اند و بر مظلوميت سيد و سالار شهيدان کربلا و ياران باوفايش به‌ويژه حضرت ابوالفضل عباس(ع) اشک ماتم مي‌ريزند و به سوگ نشسته‌اند.

بارگاه ملکوتي حضرت معصومه(س) يکپارچه سياهپوش است، وشيفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع)‌با رعايت شيوه‌نامه هاي بهداشتي در مجلس عزاي حسيني در اين مکان مقدس حضور مي‌يابند و اين مصيبت بزرگ را به کريمه اهل ‌بيت(ع) تسليت‌ مي‌گويند.  

از سوي ديگر امسال شاهد برپايي روضه‌هاي بيشتر خانگي هستيم و کساني که به خاطر رعايت مسائل بهداشتي نتوانسته اند، در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)‌حضور يابند، با نصب پرچم هاي مشکي بر سر در منازل خود به سوگ حضرت سيدالشهدا(ع) نشسته‌اند و به ياد مظلوميت سومين امام شيعيان و برادر بزرگوار ايشان حضرت عباس(ع) اشک ماتم مي‌ريزند و برسر و سينه مي‌زنند.

قم در اين شب حزن‌انگيز شاهد جلوه‌هاي بي‌بديلي از عشق و ارادت به امام حسين (ع) و ياران باوفايش است و علاوه بر شوارع و ميادين اصلي شهر، در محله‌ها و کوچه ها با نصب بيرق هاي مشکي همانند سال‌هاي پيشين مردم در سوگ مولاي خود حضرت سيدالشهدا(ع) عزاداري مي‌کنند.

همچنين مراسم عزاداري در اماکن مذهبي، مسجدها و هيات‌هاي مذهبي در سراسر قم برپاست و مردم متدين اين شهر مقدس با زدن «ماسک» و رعايت ساير دستورالعمل هاي بهداشتي در اين آيين ها حضور مي يابند.

امشب مصادف با شب تاسوعا، به حضرت ابوالفضل عباس(ع)، علمدار دشت کربلا اختصاص دارد.

عباس ابن علي با کنيه «ابوالفضل» و «ابوفاضل» و لقب‌هاي قمربني هاشم، سقا، صاحب لواء الحسين، علمدار، ابوالقِربه، عبدصالح و باب‌الحوايج، فرزند اميرالمومنين امام علي(ع) و ام‌البنين در ۴ شعبان سال ۲۶ هجري قمري در مدينه منوره متولد شد.

آن حضرت در مکتب امام علي(ع) و برادرانش امام حسن و امام حسين(ع) تربيت يافت و در واقعه عاشورا به‌عنوان فرمانده و پرچمدار سپاه امام حسين(ع) و سقاي خيمه‌هاي اطفال و اهل ‌بيت امام حضور داشت.

حضرت قمر بني‌هاشم(ع) در واقعه کربلا همراه امام حسين(ع) و ياران باوفايش بود و در روز عاشورا به علت بستن آب بر روي امام و ياران ايشان از سوي دشمن؛ تصميم گرفته شد تا حضرت عباس(ع) براي آوردن آب به فرات برود، مشک‌ها را برداشت و چون به کنار فرات رسيد ياران ابن زياد به وي حمله کردند و ايشان را به شهادت رساندند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قم را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرين خبر قم در اينستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday