مهر/ مديرکل انتقال خون خراسان رضوي گفت: در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد داوطلبان ۲۴ درصد و تعداد اهداکنندگان خون ۲۰ درصد کاهش داشته است.

مجيد عبداللهي، مديرکل انتقال خون خراسان رضوي با اشاره به اينکه در ايام تاسوعا و عاشوراي حسيني در سال جاري در مجموع دو هزار و ۱۹۰ نفر به دو پايگاه فعال اهداي خون مشهد مقدس مراجعه کردند که از اين ميان هزار و ۷۰۸ نفر موفق به اهداي خون شدند، اظهار کرد: در روزهاي تاسوعا و عاشوراي حسيني نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد داوطلبان ۲۴ درصد و تعداد اهداکنندگان خون ۲۰ درصد کاهش داشته است.

وي بيان کرد: در سال جاري در مقايسه با سال گذشته، دو پايگاه اهداي خون مشهد مقدس که شامل پايگاه اهداي خون ثامن در جوار حرم مطهر رضوي و پايگاه مستقر در مرکز رفاهي دانشگاه علوم پزشکي مي شدند، در مجموع دو روز اين ايام ۲۱ درصد از اهداکنندگان خون را بانوان تشکيل داده اند که نسبت به سال گذشته با رشد ۲۱ درصدي همراه بوده است.

عبداللهي گفت: اهداي خون براي بانوان واجد شرايط هيچ ضرر و زياني ندارد، لذا از کليه بانوان استان دعوت مي‌شود تا با افزايش مراجعه خويش به پايگاه‌ها و ترغيب ساير بانوان به اين اقدام حسنه در همه ايام سال، نقش موثر خويش را در فرهنگ سازي اين عمل خير خواهانه و تامين فراورده‌هاي خوني مورد نياز جامعه بيش از پيش ايفا کنند.

مديرکل انتقال خون خراسان رضوي افزود: ۸۵۲ نفر از اهداکنندگان خون اين ايام را اهداکنندگان مستمر تشکيل داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۲۰ درصدي داشته است. 

وي ضمن تشکر از اهتمام مردم به اين اقدام بشردوستانه و حياتي و همچنين پوزش از کاستي‌ها و محدوديت منابع مختلف در پايگاه‌ها که موجب انتظار طولاني داوطلبان و يا احيانا عدم توفيق آنان به اهداي خون شده است، اظهار کرد: با توجه به مدت زمان محدود نگهداري فرآورده‌هاي خوني، نياز هميشگي به فرآورده‌هاي خوني و ضرورت اهداي مستمر خون زائران و مجاوران بارگاه ملکوتي حضرت رضا(ع) اهداي خون را منوط به مناسبت‌هاي مختلف مذهبي، ملي و شرايط خاص نکنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar