وارک نيوز/ درخت کهنسال اورس اليگودرز ثبت ملي شد.

سيد امين قاسمي، مدير کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي لرستان امروز سه‌شنبه 18 شهريور 1399 با بيان اين خبر گفت: «در اجراي تبصره ماده 2 قانون تشکيل سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مصوب 23 ديماه 1383 و آئين نامه اجرايي قانون مذکور مصوب هيئت محترم وزيران به شماره 26975/ت32915 تاريخ 4 مرداد ماه 1384 اين اثر طبيعي در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.
مدير کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي افزود: درخت کهنسال اَوِرس در منطقه بزنويد اليگودرز واقع شده که طبق بررسي کارشناسي به‌عمل آمده قدمت آن به 600 سال مي رسد.
سيد امين قاسمي در اين خصوص اذعان داشت: اين اثر به شماره 681 در فهرست ميراث طبيعي ملي ثبت و در مورخ 16 شهريور 1399 به استاندار محترم لرستان ابلاغ شده است.
قاسمي افزود: ارتفاع درخت حدود 24 متر تخمين زده مي­شود. قطر برابر سينه درخت 168 سانتيمتر و وسعت سطح تاج پوشش آن 23 مترمربع و محيط آن 52 متر اندازه­‌گيري است.
وي گفت: درخت اورس يا سرو کوهي گونه‌اي بسيار با ارزش و ديرزي از تيره سرو است که در مناطق کوهستاني و مرتفع مي‌رويد و در افسانه‌ها و اسطورهاي مردمان منطقه جايگاه خاصي دارد. اُورس و سرو از ديرباز در فرهنگ ايران نماد جاودانگي و ناميرايي بوده‌ و به شکل نگارگري ايراني در سنگ نگاره‌هاي پيش از اسلام و در شکل نماد ترمه پس از اسلام در گستره هنرهاي تجسمي ايران همواره نقش اساسي داشته ‌است.
مسئول ثبت آثار در ادامه افزود: با ثبت اين اثر تعداد آثار طبيعي استان لرستان به 38 مورد رسيده است.
محسن طرهاني گفت: 6 اثر ديگر مورد بررسي کارشناسي و تائيد اعضاي شوراي ثبت کشور قرار گرفته اند که در آينده نزديک شماره ثبت آنها ابلاغ خواهد شد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان لرستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرين خبر لرستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today