ايرنا/ معاون تربيت‌بدني و سلامت آموزش‌وپرورش قم گفت: آموزش‌هاي لازم براي توانمندکردن دانش آموزان در راستاي خودمراقبتي در مقابل ويروس کرونا در مدارس استان ارائه مي‌شود.


مجتبي رمضان بيگي، معاون تربيت‌بدني و سلامت آموزش‌وپرورش قم افزود:‌ بعد از گذشت حدود هفت ماه از شيوع ويروس کرونا در ايران،‌ مردم به آگاهي نسبي براي شناخت و پيشگيري از ابتلا به کوويد ۱۹ رسيده‌اند.
وي اضافه کرد: دانش آموزان نيز بخشي از اطلاعات خود را براي رعايت موازين بهداشتي از رسانه‌ها و بخشي ديگر را از خانواده‌ها دريافت کرده و مي‌کنند.
وي ادامه داد: وزارت آموزش‌وپرورش دستورالعمل‌هايي را براي رعايت دانش آموزان و کادر مدرسه پيش‌بيني کرده‌است و معلمان و دانش آموزان مکلف به رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي هستند.
رمضان بيگي با تاکيد بر آگاهي بخشي به دانش آموزان، گفت: درهفته‌هاي نخست بازگشايي مدارس، اصول کامل خودمراقبتي از جمله شست و شوي دست‌ها و طريقه استفاده درست از ماسک در قالب پوسترهاي مختلف به دانش آموزان آموزش داده خواهد شد.
وي افزود: نقش خانواده‌ها دراين عرصه بسيار تعيين‌ کننده‌است و از خانواده‌ها مي‌خواهيم با کمک به کادر مدرسه، فرزندان خود را در زمينه اهميت استفاده از ماسک و رعايت دستورالعمل‌هاي بهداشتي آگاه و ترغيب نمايند.
وي با تاکيد بر اين‌که دانش آموزان ملزم به استفاده از ماسک از خانه تا مدرسه هستند، ادامه داد: تامين مواد ضدعفوني‌کننده، شوينده‌ها و محلول‌هاي گندزدايي از وظايف آموزش‌وپرورش است تا نيازمندي مدارس برطرف شود.
به گفته معاون آموزش‌وپرورش قم، سرويس‌هاي بهداشتي در پايان هر زنگ تفريح و ساير مکان‌هاي مدرسه از جمله سالن‌ها و کلاس‌ها در پايان هر نوبت مدرسه توسط خدمتگزاران مدرسه گندزدايي خواهد شد.
در سال تحصيلي جديد تعداد دانش‌آموزان با افزايش هشت‌درصدي نسبت به سال تحصيلي گذشته به حدود ۲۷۰ هزار نفر در مقاطع مختلف رسيده است؛ ۶۷۰ فضاي فيزيکي و پنج هزار و ۸۰۰ کلاس درس آماده‌شده و تعداد کد فضاهاي آموزش‌وپرورش قم حدود يک هزار و ۳۰۰ واحد است.
«ويروس کرونا»، موسوم به «کوويد ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته(۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چين گزارش شد؛ ابتدا از اين بيماري به‌عنوان ذات‌الريه نام‌برده مي‌شد، اما کميسيون ملي بهداشت چين در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دي ۹۸) به‌صورت رسمي شيوع اين ويروس را در چين اعلام کرد.
شهروندان قمي براي طرح هرگونه پرسش در مورد ويروس کرونا مي‌توانند با شماره تلفن‌هاي ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگيرند و يا براي کسب آخرين اخبار از دانشگاه علوم پزشکي قم به کانال آن به نشاني webdaqom@ در فضاي مجازي و يا تارنماي آن به نشاني اينترنتي www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ايرانيان مي‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگري الکترونيکي ويروس کرونا به نشاني اينترنتي https://salamat.gov.ir و تکميل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندي در ارتقاي سلامت جامعه و شکست ويروس کرونا بردارند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قم را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرين خبر قم در اينستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday