تسنيم/ رئيس پليس فتا زنجان در مورد شيوه جديد کلاهبردي در قالب آگهي استخدام و کاريابي در فضاي مجازي هشدار داد و گفت: شهروندان بدون تحقيق، بررسي و اطمينان از اعتبار شرکت آگهي دهنده اقدام به قرار دادن اطلاعات شخصي خود به افراد نا‌شناس نکنند.

محمدعلي آدينه‌لو، رئيس پليس فتا زنجان اظهار داشت: با توجه به افزايش چشم‌گير جذب منابع انساني از طريق فضاي سايبر توسط شرکت‌ها، سازمان‌هاي دولتي و خصوصي مجرمان نيز به اين عرصه ورود يافته، در حال جذب و به دام انداختن افردا جوياي کار هستند که اين موضوع هوشياري هر چه بيش‌تر کارجويان را مي‌طلبد. 
وي افزود: مجرمان با ترفند‌هاي مختلف اقدام به راه‌اندازي آگهي‌هاي تبليغاتي جعلي در فضاي مجازي و کاريابي آنلاين به ويژه در بستر شبکه‌هاي اجتماعي مي‌کنند و با اين ترفند اطلاعات خصوصي، مدارک و رزومه کاري افراد را جمع‌آوري و در يک فرصت مناسب بر عليه شخص استفاده مي‌نمايند.
رئيس پليس فتا استان زنجان با اشاره به اينکه گاها اين افراد از اطلاعات شخصي ديگران براي ارتکاب جرم استفاده مي‌کنند گفت: در مواردي نيز با اعلام دريافت هزينه جزئي تحت عنوان هزينه‌هاي پزشکي از تعداد قابل توجهي افراد اقدام به کلاهبرداري از شهروندان مي‌کنند.
وي با بيان اين‌که کاريابي‌هاي آنلاين تحت عنوان با "کار در خانه درآمدزايي داشته باشيد" در حال فعاليت در فضاي مجازي هستند عنوان کرد: اين موضوع نيز يکي ديگر از ترفند‌ها جهت کلاهبرداري از کارجويان است و مجرمان با اين اقدام افراد را جذب اقدامات مجرمانه خود مي‌کنند.
آدينه‌لو با بيان اينکه به شهروندان توصيه مي‌کنيم مراقب اطلاعات خصوصي خود باشند و آن را در اختيار اشخاص ناشناس قرار ندهند افزود: افراد جوياي کار آگهي‌هاي استخدام را بايد از طريق منابع معتبر، جرايد، سايت‌هاي معتبر شرکت، سايت‌هاي ادارات و صدا و سيما پيگير باشند و به شبکه‌هاي اجتماعي اعتماد نداشته باشند. در حوزه استارت آپ‌ها نيز که در فضاي مجازي فعال هستند تا اطمينان کامل از فعاليت قانوني با اين مجموعه همکاري نداشته باشند.
وي با اشاره به اين‌که مجرمان سايبري و افراد سود‌جو هميشه از نياز‌هاي جامعه سو استفاده کرده و کلاهبرداري‌هاي خود را بر اين نياز‌ها متمرکز مي‌کنند تاکيد کرد: اشخاص در بستر اينترنت و حضور در شبکه‌هاي اجتماعي مراقب و هوشيار باشند و فريب تبليغات گسترده کلاهبرداران را نخورند. با اين حال افراد مي‌توانند در صورت مشکوک شدن به سايت يا آگهي آن را از طريق سايت پليس فتا با همکاران جهت پيگيري در ميان بگذارند.


همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان زنجان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرين خبر زنجان در اينستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today