ايرنا/ رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اينکه حدود ۴۰ درصد نتيجه آزمايش‌هاي کرونا در آذربايجان‌شرقي مثبت است، گفت: روزانه حدود ۲۲۰ تست کرونا در استان انجام مي‌شود.

محمدحسين صومي، رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز ابراز کرد: آذربايجان شرقي موج دوم کرونا را يک و نيم ماه قبل تجربه کرد که بعد آمار مبتلايان پايين آمد، اما اکنون دوباره شيب به تدريج بالا مي رود.
وي با بيان اينکه روزانه سه چهار نفر فوتي کرونا در استان داريم، اظهار کرد: تا سيزدهم شهريور ماه جاري وضعيت آذربايجان شرقي از نظر ابتلا به کرونا عادي بود، اما اکنون روند به تدريج افزايش مي يابد.
صومي با اشاره به اينکه ۵۰ درصد مبتلايان به کرونا در آذربايجان شرقي بستري و بقيه سرپايي درمان مي شوند، اضافه کرد: مراکز ۱۶ ساعته ما براي ارائه خدمات در زمينه کرونا همچنان فعال هستند.
رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز از ورزقان، هوراند و اسکو به عنوان شهرستان هاي سفيد استان از نظر آمار ابتلا به کرونا نام برد و گفت: در اسکو هم تعداد مبتلايان و هم فوتي هاي ناشي از کرونا به نسبت به جمعيت پايين است.
وي با اشاره به اينکه عدم ارتباطات بين افراد بيشترين نقش را در پيشگيري از ابتلا به کرونا دارد، يادآوري کرد: ميانگين سن مبتلايان به کرونا در آذربايجان شرقي به ۵۳ سال کاهش يافته و بيشترين تعداد مبتلايان ۴۰ ساله ها هستند.
صومي با بيان اينکه متوسط سن فوتي هاي کرونا در استان ۶۹ سال است، اعلام کرد: ۸۴ درصد فوتي ها بيماري زمينه اي دارند.
رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز ادامه داد: فوتي هاي ناشي از کرونا در بين زنان آذربايجان شرقي در حال نزديک شدن به مردان است، در حالي که قبلاً آمار فوتي هاي مردان دو برابر زنان بود.
وي با اشاره به اينکه هر چه شهرستان ها کوچک تر باشند، احتمال ابتلاي اطرافيان به کرونا به دليل سطح بيشتر ارتباطات خانوادگي و خويشاوندي افزايش مي يابد، اضافه کرد: بيشترين تعداد بستري هاي کرونا در بستان آباد و بيشترين شناسايي مبتلايان به اين بيماري در بناب بوده است.
رييس دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اينکه درصد ابتلا به کرونا در شهرها بيشتر از روستاهاست، گفت: در زمان حاضر ملکان، ميانه، مراغه، کليبر، عجب شير، سراب و آذرشهر از نظر ابتلا به کرونا در وضعيت قرمز هستند. 
وي افزود: وضعيت شهرستان هاي مرند، شبستر، خداآفرين و بستان آباد نيز از نظر آمار مبتلايان به کرونا زرد و بقيه شهرستان هاي استان از جمله تبريز در وضعيت نارنجي هستند.
وي با بيان اين که هم اکنون ۷۰۰ نفر بستري کرونايي در آذربايجان شرقي داريم، تاکيد کرد: مراعات نسبي، اما دائمي دستور العمل هاي بهداشتي بهترين راهکار پيشگيري از ابتلا به کروناست.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان آذربايجان شرقي را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر آذربايجان شرقي در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرين خبر آذربايجان شرقي در اينستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today