ايرنا/ رئيس آموزش و پرورش عشاير فارس با اشاره به اينکه هم اينک 286 مدرسه عشايري به صورت چادري اداره مي شود، گفت: با اجراي طرح جايگزيني کانکس هاي مجهز به کلاس درس به جاي چادر عشايري، 110 مدرسه کانکسي با ظرفيت پذيرش حدود 900 دانش آموز جايگزين مدارس چادري در مناطق عشاير نشين مي شود.

علي عسکر نجفي، رئيس آموزش و پرورش عشاير فارس سه شنبه در آيين طرح برچيدن چادرهاي کلاس درس مدارس عشاير و جايگزيني آن با کانکس کلاس درس، افزود: با استقرار اين کانکس هاي مجهز به کلاس درس، يک هزار و 233 مترمربع به فضاي ثابت آموزشي و رفاهي مدارس عشايري اضافه مي شود.
وي، در مورد امکانات اين کلاس ها گفت: اين سازه هاي فلزي امکان اتصال به شبکه برق سراسري و همچنين نصب پنل هاي خورشيدي را دارد و با تامين برق براي آنها، سامانه مولد سرما و گرما و همچنين امکان استفاده از فناوري هاي نوين همچون رايانه براي دانش آموزان عشاير فراهم مي شود.
رئيس آموزش و پرورش عشاير فارس بيان کرد: در کنار کلاس هاي کانکسي، براي رفاه بيشتر معلمان عشاير و تامين محل اسکان آنها، 204 متر مربع فضاي کانکسي ساخته مي شود و علاوه بر اين، ساخت 80 سرويس بهداشتي با زير بناي 93متر مربع در قالب همين طرح براي مدارس عشايري پيش بيني شده است.
نجفي، هدف از اجراي اين طرح را طرح را ارتقاي کيفيت خدمات آموزشي و مهيا کردن شرايط بهتر براي تحصيل دانش آموزان عشاير بيان کرد و گفت: اجراي اين طرح از ارديبهشت 94 و در سفر رياست جمهوري به فارس، با اعتباري افزون بر 40 ميليارد ريال مصوب شد که در فاز نخست آن نزديک به 22 ميليارد و 800 ميليون ريال براي ساخت 51 کانکس هزينه شده است.
رئيس آموزش و پرورش عشاير فارس بيان کرد: با توجه به خشکسالي هاي اخير که موجب کمبود منابع طبيعي و مرتع براي دام شده است، بخشي از عشاير کوچ رو در نقاط مختلف استان اسکان يافته اند، با در نظر گرفتن اين شرايط و اينکه چادر پاسخگوي نياز مدارس ما در اين مناطق نيست به همين سبب طرح تبديل اين مدارس به مدارس کانکسي اجرا مي شود.
نجفي افزود: آموزش و پرورش عشايري بر اساس زندگي مردم عشاير و کوچ آنها که يک الزام براي ادامه معيشت اين قشر از جامعه است، تنظيم شده، لذا براي پوشش تحصيلي دانش آموزان عشاير لازم است مدارس و معلمان ما در کنار عشاير کوچ کنند.
وي، بيان داشت: دربرخي از مناطق اين استان نيز که عشاير به صورت ثابت اسکان دارند، مدارسي به صورت آجري ساخته و يا در حال ساخت است که از آن جمله مي توان به ساخت مدرسه 6کلاسه در 2منطقه عشايري خرمايک فراشبند و شهرک الزهرا (س) بخش سرچهان شهرستان بوانات در قالب طرح برکت اشاره کرد.
رئيس آموزش و پرورش عشاير فارس افزود: همچنين با همت خيران در برخي از مناطق همچون شهرک شهيد رجايي فسا و آباده طشک نيز مدارس 2 و سه کلاسه آجري در دست ساخت است.
نجفي اظهار کرد: آموزش و پروش عشاير فارس با پيشينه اي نزديک به 60 سال، بيشترين گستردگي و پراکندگي را دارد، به نحوي که پراکندگي مدارس اين اداره و دامنه فعاليت آن از سواحل خليج فارس تا جنوب استان اصفهان را شامل مي شود.
وي، به طرح دولت براي پوشش تحصيلي همه دانش آموزان لازم التعليم عشاير اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه و در چارچوب پوشش کامل افراد لازم التعليم و کاهش افراد بازمانده از تحصيل، مقرر شده که تا سال 1399 تمام بازماندگان از تحصيل عشاير کشور که نزديک به 75 هزار نفر هستند، تحت پوشش تحصيلي قرار گيرند که از اين تعداد نزديک به 9 هزار نفر از آنها متلعق به استان فارس هستند.
رئيس آموزش و پرورش عشاير فارس، با اشاره به فعال بودن چهار نمايندگي مدارس عشاير در شهرستان هاي فسا، کازرون، قيروکارزين و فراشبند، گفت: 474 مدرسه ابتدايي و 23 دبيرستان زير پوشش آموزش و پرورش عشاير اين استان فارس فعال است که 21 مدرسه متوسطه آن به صورت شبانه روزي اداره مي شود.
نجفي ادامه داد: هم اينک 11 هزار دانش آموز در مدارس عشايري فارس مشغول به تحصيل هستند که از اين تعداد هفت هزار دانش آموز در مدارس ابتدايي و مابقي در مقطع متوسطه اول و دوم به تحصيل اشتغال دارند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان فارس را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online