ايرنا/ سيل ابتداي سال ۹۸ حدود ۱۰ هزارميليارد تومان خسارت در لرستان بر جاي گذاشت و موجب شد تا ۹۰۰ خودرو آسيب ببيند و امروز با گذشت حدود ۱.۵ سال همچنان خودروهاي خسارت ديده در جاده بلاتکليفي پساسيل متوقف شده‌اند.

پس از بروز سيل ويرانگر اقدامات بسيار خوبي در حوزه مسکن و بازسازي تخريب ها صورت گرفته به نحوي که ۲۰ هزار واحد مسکوني نيازمند تعمير به سرانجام رسيده و احداث ۱۳ هزار واحد مسکوني نيز با پيشرفت بالاي ۹۵ درصد در حال تکميل است.
تسهيلات مشاغل و کمک هاي بلاعوض دولت، خيران و بنياد برکت نيز کمک حال بسياري از سيل‌زدگان شد و روال زندگي در اين مناطق عادي شده است اما با اين وجود صاحبان خودروهاي گرفتار در سيل همچنان به دنبال دريافت خسارت و يا راهکاري براي جبران بخشي از خسارت ها هستند.
حدود ۹۰۰ خودرو بر اثر سيل ۹۸ لرستان آسيب ديدند که شايد با توجه به حجم خسارت ۱۰ هزار ميليارد توماني زيرساخت ها، کمتر به چشم بيايد اما به هر حال شهرونداني هستند که چهره مخرب سيل را اينگونه در زندگي شان ديده اند و بايد وضعيت آنها تعيين تکليف شود چرا که در شرايط اقتصادي فعلي، بسياري افراد از خودرو به عنوان وسيله اي براي امرار معاش و يا کمک درآمد استفاده مي کنند و برخي نيز خودروي خود را با تسهيلات دريافت کرده اند و امروز براي پرداخت آن با مشکل مواجه شده اند.
به گفته مسوولان تعداد بسيار کمي از اين خودروها بيمه داشتند و اکنون با دريافت نکردن خسارت هاي جبراني سيل همچنان بلاتکليف هستند.
مهرماه پارسال پيگيري هايي صورت گرفت و مقرر شد در مرحله نخست، متقاضيان۱۰۰ دستگاه خودرو به وزارت صنعت، معدن و تجارت معرفي شوند  تا بدون دريافت خسارت نقدي براي تعويض خودروي آنان اقدام شود.
همان زمان رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت  لرستان گفت که وزرات متبوعش در نامه اي خواستار معرفي ۱۰۰ نفر شده اما قول مطلقي نداده است.
محمدرضا صفي خاني اظهار داشت: ۱۰۰ خودروي آسيب ديده با نظارت استاندار لرستان و هماهنگي نماينده وي انتخاب و براي تصميم گيري نهايي به وزارت صمت معرفي خواهند شد.
اما امروز که حدود يکسال از اين وعده مي گذرد هيچ خودرويي موفق به دريافت خسارت و يا تعويض نشده و استاندار لرستان نيز در جديدترين اظهار نظر خود بر اين امر صحه گذاشت و هفتم شهريورماه جاري اعلام کرد پيگيري ها براي پرداخت خسارت به خودروهاي سيل‌زده بي نتيجه مانده است.
سيد موسي خادمي افزود: پرداخت خسارت خودروها جز مصوبات بازسازي سيل هيات دولت نبوده که اين مشکل خودروهاي خسارت ديده کل کشور مي باشد.
وي اظهار داشت: استدلال ستاد ملي مقابله با سيل بر بيمه بودن خودروها و دريافت خسارت از منبع بيمه مي باشد با اين وجود همچنان پيگير مطالبات مالکان خودروهاي آسيب ديده از سيل خواهيم بود.
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان در اين خصوص به ايرنا گفت: با توجه به فراز و نشيب هاي بازار خودرو و شرايط متغير اين بازار هيچ چشم اندازي براي جبران خسارت خودروهاي سيل‌زده وجود ندارد.
محمدرضا صفي خاني افزود: مقرر بود ۱۰۰ خودرو در مرحله اول براي تعويض به خودروسازان معرفي شوند که با توجه به تحولات يک ساله اخير صنعت خودروسازي، اين امر محقق نشد.
وي تاکيد کرد: جبران خسارت خودروهاي سيل زده جزء تعهدات وزارت صنعت معدن و تجارت نيست و مصوبه اي در ستاد بحران يا بازسازي سيل مبني بر تکليف وزارتخانه در اين خصوص وجود ندارد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان لرستان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر لرستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAER79gyRIBxjXujBsw
آخرين خبر لرستان در اينستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_today