کردپرس/ مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي بر لزوم تلاش هر چه بيشتر براي ثبت ملي محوطه‌هاي تاريخي اطراف سدهاي استان در اسرع وقت و پيش از آبگيري سدها تاکيد کرد.

جليل جباري، مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي بيان کرد: براي حفاظت بهتر و قانوني نياز است که محوطه‌ها و آثار تاريخي منقول و غيرمنقول، طبيعي، ميراث ناملموس و ساير آثار شناسايي شده در استان به ثبت ملي برسد.
وي تاکيد کرد: کارشناسان، باستان‌شناس بومي هر شهرستان با توجه به اشرافيت اطلاعاتي مي‌توانند در تهيه پرونده‌هاي ثبتي آثار تاريخي تاثيرگذار باشند.
جباري افزود: مسئولان شهرستاني موظف هستند در اسرع وقت از ظرفيت اين کارشناسان بهره برده و نسبت به تهيه پرونده‌هاي ثبتي و ارسال آنها به وزارت‌خانه اقدام کنند.
مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي با بيان اينکه يکي از موضوعات مهم براي تهيه پرونده‌هاي ثبتي، محوطه‌هاي تاريخي اطراف سدهاي استان است، ادامه داد: در اطراف سدهاي مهم آذربايجان‌غربي مانند سد چپرآباد اشنويه، کاني‌سيب پيرانشهر و ارس پلدشت محوطه‌هاي تاريخي واجد ارزشي وجود دارند که بايد نسبت به ثبت آنها هر چه زودتر تلاش کرد.
جباري با اشاره به اينکه براي انجام مطالعات در اطراف سدها نياز به همکاري شرکت آب منطقه‌اي استان است، گفت: بايد پيش از آبگيري سدها اقدامات براي ثبت‌ملي اين محوطه‌ها انجام شود؛ چراکه پس از آبگيري اين محوطه‌هاي تاريخي به زير آب رفته و ديگر کاري نمي‌توان انجام داد.
وي اظهار کرد: به هنگام ساخت سد کاني‌سيب پيرانشهر و چپرآباد اشنويه ورود و دخالت به موقع اداره‌کل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي استان همزمان با پيشرفت پروژه سدسازي و کارهاي عمراني در اين دو سد، مطالعات محوطه‌هاي تاريخي اطراف آنها نيز انجام شد.
مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان‌غربي تصريح کرد: در نتيجه اين اقدام به موقع اين اداره‌کل، در حال حاضر اطلاعات خوبي از محوطه‌هاي تاريخي اطراف دو سد چپرآباد و کاني‌سيب به دست آمده است و حتي در برخي موارد تعدادي از اين محوطه‌ها نيز به ثبت ملي رسيده‌اند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان آذربايجان غربي را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر آذربايجان غربي در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAELz0XoXS28pvvtZPA
آخرين خبر آذربايجان غربي در اينستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today