ايرنا/ رييس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد گفت: نسخه خطي «منشآت خواجه اختيار گنابادي» که در دانشگاه فردوسي مشهد نگهداري مي‌شود با شماره ۹۹۲/۱۲۸۵۰/۶۷۵۰ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

سلمان ساکت رييس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد اظهار کرد: مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد پس از استعلام از مسوولان دانشکدۀ الهيات و معارف اسلامي دانشگاه و رؤيت اين نسخه با ارزش که در مخزن کتابخانۀ اين دانشکده، نگهداري مي‌شود مکاتبات خود را براي ثبت اين اثر آغاز کرد.

وي ادامه داد: بر همين اساس شرايط بازديد مسوولان اداره کل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان خراسان رضوي از اين اثر گران‌بها فراهم شد که پس از طي چهار ماه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.

استاديار دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه فردوسي مشهد گفت: پيش از اين تصويري از اين نسخه خطي براي نمايش در نمايشگاه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان گناباد ارسال شده بود.

ساکت افزود: به‌زودي مراسم رونمايي و جانمايي اين کتاب در موزه مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد برگزار خواهد شد.

وي ادامه داد: اين نسخه خطي داراي ۱۶ قطعه با حاشيه و تزئينات و مربوط به دوره صفويه است که در سال ۹۶۵ هجري قمري و به دست خواجه اختيارالدين جنابدي(گنابادي)، منشي شاه عباس در هرات و به زبان فارسي کتابت شده است.

استاديار دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه فردوسي مشهد با اشاره به ثبت امضاي خواجه اختيار در صفحه آخر اين نسخه، افزود: اين مرقع با جلد تيماج عنابي داراي دو حاشيه‌ شامل ۱۸ برگ و ابعاد هر صفحه آن  ۲۹ در  ۱۹  سانتيمتر است که به صورت متن و حاشيه به نگارش در آمده است.

ساکت افزود: هر صفحه اين کتاب داراي پنج سطر است که حروف آن با طلا، سفيدآب و مرکب نوشته شده است. همچنين فاصله بين سطور طلا اندود و با تحرير مشکي تزئين شده است.

وي ادامه داد: از ديگر تزئينات اين مرقع مي‌توان به پيشاني‌ کوچک آميخته به طلا و شنگرف در هر صفحه اين کتاب اشاره کرد.

رييس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد گفت: در حال حاضر بيش از ۲ هزار و ۶۰۰  نسخه خطي در مخازن کتابخانه دانشکده هاي الهيات و معارف اسلامي و زبان و ادبيات فارسي و همچنين کتابخانه مرکزي دانشگاه فردوسي مشهد نگهداري مي‌شود.

ساکت افزود: تعداد نسخه‌هاي خطي دانشگاه در نوع خود بسيار زياد و با ارزش است که ارزش‌گذاري و تمهيدات لازم براي ثبت آنها در زمره فهرست آثار ملي در حال بررسي است.

وي با اشاره به ثبت تاريخ شفاهي دانشگاه فردوسي مشهد ادامه داد: هم‌اکنون اين مرکز در حال گردآوري اطلاعات در اين حوزه است و اميدوار هستيم تا با همکاري دانشکده‌ها و پيشکسوتان دانشگاه بتوانيم هر چه زودتر و بهتر تاريخ دانشگاه ۷۰ ساله دانشگاه فردوسي مشهد را براي آيندگان به ثبت برسانيم.

رييس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد همچنين در مورد فعاليت هاي اين مرکز در ايام شيوع ويروس کرونا  اظهار کرد: موزه دانشگاه در اين ايام کوشيده تا برنامه‌هاي خود را با شرايط جديد سازگار کند و بر همين اساس فعاليت‌هاي اين مرکز بيشتر به صورت مجازي ادامه يافت.

ساکت افزود: به عنوان مثال نشست‌هاي تخصصي‌اي که پيش از اين و به صورت حضوري در موزه دانشگاه برگزار مي‌شد هم‌اکنون به صورت پخش زنده در فضاي مجازي و اينستاگرام برگزار مي‌شود.

وي ادامه داد: بر همين اساس، اين سلسله‌ نشست‌ها با عنوان «بر خوان تاريخ و فرزانگي» در اين ايام  با موضوع پاسداشت بزرگان دانشگاه آغاز شده است همچنين به معرفي، نمايش اسناد و اشياي اين موزه در شبکه‌هاي مجازي بيش از پيش توجه شده است.

رييس مرکز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد گفت: اين موزه براي بازديد حضوري آمادگي دارد تا با هماهنگي، از گروه‌هاي محدود با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي پذيرايي کند.  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar