تسنيم/ مدير کل حفاظت محيط زيست استان قزوين گفت: برخي از عوامل ايجاد اين آتش‌سوزي که منجر به نابودي و خاکستر شدن ۸۰۰ هکتار از جنگل‌هاي ارس منطقه حفاظت‌شده الموت غربي شده، شناسايي شدند.

حسن عباس‌نژاد مدير کل حفاظت محيط زيست استان قزوين با بيان اينکه آتش‌سوزي جنگل‌هاي ارس در ارتفاعات مشرف به روستاي لات يکي از خسارت‌بارترين آتش‌سوزي‌هاي سال‌هاي اخير در استان است، اظهار داشت: برخي از عوامل ايجاد اين آتش‌سوزي که منجر به نابودي و خاکستر شدن 800 هکتار از جنگل‌هاي ارس منطقه حفاظت‌شده الموت غربي شده، شناسايي شدند.
وي با تاکيد بر پيگرد قانوني و قضائي جدي براي مجرمان در اين حادثه اضافه کرد: در حال حاضر معاون دادستان استان قزوين به همراه داديار و ساير عوامل قضائي استان در محل اين حريق حضور پيدا کردند و مشغول ارزيابي ابعاد قضائي و مجرمانه اين حادثه و تشکيل پرونده براي متهمان هستند.
عباس‌نژاد ضمن رد برخي شايعات در مورد ادامه داشتن اين آتش‌سوزي و افزايش آن به سطح 1000 هکتار يادآور شد: خوشبختانه اين آتش‌سوزي شب گذشته با حضور ماموران يگان حفاظت محيط‌زيست، يگان منابع طبيعي و جمعيت هلال احمر استان‌هاي قزوين و گيلان به طور کامل مهار شده و ماموران ما براي جلوگيري از شعله‌ور شدن دوباره آن در منطقه حضور دارند.
مديرکل حفاظت محيط زيست استان با اشاره به کمبود امکانات و تجهيزات اطفاي حريق منابع طبيعي در استان قزوين تصريح کرد: دليل گستردگي اين حريق تا سطح 800 هکتار صعب‌العبور بودن منطقه و نبود تجهيزاتي مانند هواپيما يا بالگرد آب‌پاش در استان قزوين است و تاخير در رسيدن اين هواپيما يا بالگرد از تهران به منطقه سبب اين خسارت بالا مي‌شود.
عباس‌نژاد با ذکر اينکه در اين آتش‌سوزي تعداد زيادي از درختان ارس 1000 ساله ما نابود شده‌اند، ادامه داد: ارس يکي از 4 گونه درختان سوزني‌برگ بومي ايران است که در ارتفاعات بلند و کوهپايه‌اي مي‌رويد و روند رشد و نمو آن بسيار آهسته است. بنابراين نمي‌توان جاي خالي اين گونه حفاظت‌شده را حتي تا چند دهه آينده پر کرد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قزوين را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قزوين در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرين خبر قزوين در اينستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today