مهر/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد گفت: شيوع کرونا در شهرستان بروجن و شهرکرد بيش از ساير شهرستان هاي استان چهارمحال و بختياري است.

مجيد شيراني، رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران بيان کرد: شاهد روند رو به رشد شيوع خوشه‌اي بيماري کوويد ۱۹ در بين خانواده‌ها هستيم.
وي گفت: بررسي‌هاي انجام شده با شرح حالي که از مبتلايان به کرونا در مراکز درماني استان گرفته مي‌شود و حاصل تحليل‌هاي کارشناسي شده به ويژه در شهرستان‌هايي که بيشتر گرفتار شيوع بيماري کرونا هستند همچون بروجن و شهرکرد، چرخش بيماري خانوادگي بوده و ويروس از طريق مسافرت، تفريح و مراودات دوستانه به يک فرد منتقل و در ادامه به ساير اعضاي خانواده انتقال پيدا مي‌کند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد بيان کرد: اين در حالي است که با تداوم برگزاري محافل دوستانه و فاميلي سرعت شيوع بيماري افزايش مي‌يابد.
وي ضمن تاکيد بر ضرورت رعايت اصول قرنطينگي و مدت ۱۴ روزه‌ي آن توسط مبتلايان و موارد مشکوک به کرونا، بيان کرد: افراد در صورت بروز علائم اوليه و يا با مثبت شدن تست کروناي خود تمامي نکات لازم براي پيشگيري از سرايت بيماري به اطرافيانشان را رعايت کنند.
وي عنوان کرد: بهترين راه کنترل بيماري کرونا، رعايت فاصله فيزيکي و موازين بهداشتي در مراودات خانوادگي و جمع‌هاي دوستانه و خودداري از برگزاري هرگونه محفل و مراسم دورهمي است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد با هشدار نسبت به اينکه خطر کرونا همچنان جدي است و شيوع اين بيماري متوقف نشده است، يادآور شد، در برخي از شهرستان‌ها به نظر مي‌رسد مردم شرايط خاص کرونايي را فراموش کرده و يا دچار خستگي شده‌اند و اين مسئله مي‌تواند به شدت به بدتر شدن شرايط شيوع و تداوم بيماري کرونا دامن بزند.
وي گفت: افراد داراي بيماري زمينه‌اي نظير بيماري‌هاي قلبي، ريوي، متابوليک و کليوي در اولويت تزريق واکسن آنفلوآنزا قرار دارند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد بيان کرد: بيماران زمينه‌اي در غربالگري‌هاي چندمرحله‌اي که در خصوص ويروس کرونا در استان انجام گرفته شناسايي شده‌اند و نگراني از بابت تأمين اين واکسن نداشته باشند.
وي تاکيد کرد: کودکان بين شش ماه تا شش سال و کادر بهداشت و درمان که به صورت مستقيم با بيماران مبتلا به اين ويروس در تماس هستند نيز در اولويت تزريق واکسن آنفلوآنزا قرار دارند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد تصريح کرد: هنوز سهميه مشخصي براي استان از سوي ستاد مرکزي اعلام نشده اما با توجه به شيوع ويروس کرونا نسبت به سال گذشته اعلام نياز بيشتري شده و اميد است اين سهميه به ميزان موردنياز در اختيار استان قرار داده شود.
وي تاکيد کرد: سال گذشته بيش از چهار هزار دوز واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌هاي استان توزيع شد،
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد ادامه داد: واکسن آنفلوآنزا تنها شدت بيماري کرونا را در بيماران با سابقه بيماري‌هاي زمينه‌اي کاهش مي‌دهد از همين رو افراد سالم با رعايت کامل پروتکل‌هاي بهداشتي مي‌توانند خود را از ابتلاء به ويروس کرونا و آنفلوآنزا در امان نگاه دارند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان چهارمحال و بختياري را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر چهارمحال و بختياري در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEPpS8kVmT0jtIi9HQ
آخرين خبر چهارمحال و بختياري در اينستاگرام :
https://instagram.com/Shahrekordtoday