ايسنا/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي همدان با اشاره به مراجعه بيش از ۱۰ هزار بيمار مشکوک به کرونا تا امروز به مراکز درماني استان گفت: از اين تعداد متأسفانه ۵۰۴ نفر فوت شده‌اند.

رشيد حيدري مقدم، رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سيناي همدان اظهار کرد: استان همدان در سه مرحله آمادگي مقابله با کرونا از همان روزهاي ابتدايي شيوع کرونا ايجاد کرده بود که خوشبختانه تاکنون از مرحله نخست مقابله عبور نکرده‌ايم و ظرفيت‌ها به خوبي تکافوي نياز استان بوده است.
وي تشريح کرد: متأسفانه آمارها و بررسي‌ها نشان مي‌دهد بيش از ۷۰ درصد موارد ابتلا ناشي از حضور در تجمعات و مهماني‌ها اعم از عروسي و عزا بوده است، ۱۵ درصد تماس خانوادگي و ۱۴ درصد خريد از بازار در روند شيوع اثرگذار بوده‌اند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا با اشاره به مراجعه بيش از ۱۰ هزار نفر بيمار مشکوک به ابتلا به مراکز درماني استان اضافه کرد: از اين تعداد ۳۷۹۲ نفر مبتلا بوده‌اند که متأسفانه ۵۰۴ نفر از اين افراد فوت شده‌اند.
وي با بيان اينکه تا نيمه خردادماه شرايط شيوع کرونا در استان همدان روند ثابتي داشت، گفت: در ايام تعطيلات خرداد رفت و آمد و مسافرت‌هاي بسياري انجام شد که از نيمه تيرماه ما را در برهه‌اي از اوج شيوع بيماري قرار داد و ما تا امروز در دو مرحله پيک بيماري را تجربه کرديم اما خوشبختانه هرگز دچار وضعيت قرمز نشديم.
حيدري‌مقدم از بيماريابي فعال در استان همدان خبر داد و افزود: از ابتداي شيوع بيماري تاکنون سه مرتبه غربالگري در سطح استان صورت گرفته است و کليه شهروندان و هم‌استاني‌ها مورد ارزيابي سلامت قرار گرفته‌اند.
وي در ادامه به کاهش درآمدهاي بيمارستاني در ايام شيوع کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: اين موضوع بر درآمدهاي اختصاصي دانشگاه‌ها و دريافتي کارانه کارکنان اثرگذار بوده است که اگر تداوم يابد موجبات نارضايتي کادر درمان را فراهم مي‌کند.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا همچنين با اشاره به خريد ۱۶ ميليارد توماني اقلام حفاظت فردي براي کارکنان کادر درمان تبيين کرد: در روزهاي شيوع کرونا ۸۹ تخت به ظرفيت تخت‌هاي آي.سي.يو در استان اضافه شده و تعداد تخت‌هاي اين بخش در کل استان به ۱۷۰ مورد رسيده است.
حيدري مقدم اظهار کرد: در حوزه تحقيقات نيز اتفاقات مثبت متعددي در دانشگاه علوم پزشکي همدان صورت گرفته که از آن جمله مي‌توان به راه‌اندازي آزمايشگاه جامع بيماري‌هاي نوپديد و ارائه ۹۰ مقاله در موضوع ويروس کوويد۱۹ اشاره کرد که بيش از ۱۶ مورد از مقالات مزبور تاکنون به چاپ رسيده‌است.
وي در ادامه گفت: ما همچنان موفق بوديم در توليد ماسک از ظرفيت شرکت‌هاي دانش بنيان دانشگاه که تعداد آنها به پنج مورد رسيده است، بهره‌مند شويم و نياز استان را در اين زمينه پاسخگو باشيم.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي ابن سينا بيان کرد: در ايام شيوع کرونا هيچ يک از فعاليت‌هاي دانشگاه معلق نشده و همچنان پويا و پرکار در مسير مسئوليت خود طي طريق مي‌کنيم به طوريکه طي ماه‌هاي گذشته موفق به خريد و نصب چهار دستگاه‌ سي.تي.اسکن، هشت دستگاه آمبولانس، بيش از ۹۰ دستگاه دياليز و ... بوده‌ايم و تا يک ماه آينده مي‌توانيم فاز نخست مرکز جامع سرطان را نيز افتتاح کنيم.
 
  
 

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان همدان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today