فارس/ معاون ميراث فرهنگي اداره‌کل ميراث فرهنگي همدان گفت: ساخت و سازهاي خارج از بافت در روستاي گردشگري ورکانه تخريب و قلع و قمع مي‌شود.

سيده مريم مختاري موسوي، معاون ميراث فرهنگي اداره‌کل ميراث فرهنگي همدان ضمن تاکيد بر اينکه بايد از ساخت و سازهاي خارج از بافت روستا جلوگيري شود اظهار کرد: متاسفانه طي يک دوره‌اي دهياري و بنياد مسکن بدون استعلام از ميراث فرهنگي اقدام به صدور پروانه کردند که با پيگيري ميراث فرهنگي مقرر شد دهيار روستا اين روال را تغيير داده و استعلام از ميراث فرهنگي صورت گيرد.
وي ادامه داد: در اين مدت شکايت ميراث فرهنگي بابت ساخت و سازي که بدون استعلام از ميراث صورت گرفت، انجام مي‌شود و طرحي بابت تخريب‌هايي که صورت گرفته در حال انجام است تا روستا به حالت اوليه برگردد.
معاون ميراث فرهنگي اداره‌کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري همدان گفت: ساخت و ساز طبق بافت روستا کار آساني نيست اما هر جايي ارزش و اقليمي دارد که بايد رعايت شود.
وي در پاسخ به اينکه ساخت و ساز طبق بافت روستا براي روستاييان سخت است بيان کرد: فردي که در روستاي ورکانه زندگي کرده و از پتانسيل‌هاي گردشگري بودن روستا بهره‌مند است قطعاً با فردي که در روستايي فاقد اين ظرفيت‌ها زندگي مي‌کند فرق دارد.
موسوي با بيان اينکه بنياد مسکن نيز در اعطاي وام مسکن بايد تعامل بيشتري با روستاييان داشته باشد گفت: بايد حق روستاييان نيز رعايت شود و وام آنها با سهولت بيشتري تخصيص يابد.
وي يادآور شد: اينکه تاکيد بر سنگي بودن نماي خانه‌هاي اين روستا داريم، مربوط به زمان حال نيست بلکه از ابتدا و از زمان آبا و اجداد روستاييان نماي روستا سنگي بوده و اين شيوه را رعايت کرده‌اند.
معاون ميراث فرهنگي اداره‌کل ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري همدان اضافه کرد: تکنيک ساخت و سازها مطابق با روز شده، در حالي که بايد نماي ساخت و سازهاي انجام شده و چيدمان سنگ‌ها طبق گذشته باشد و برخورد ميراث فرهنگي با برهم‌زنندگان بافت قلع و قمع و تخريب است.


همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان همدان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرين خبر همدان در اينستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today