فارس/ کارخانه کاشي و سراميک تنديس ابريشم سرخس دقايقي قبل با دستور رئيس جمهور به صورت ويديو کنفرانس افتتاح و به بهره‌برداري رسيد.

دقايقي قبل کارخانه کاشي و سراميک تنديس ابريشم سرخس با دستور رئيس جمهور به صورت ويديو کنفرانس افتتاح و به بهره‌برداري رسيد.
حجت الاسلام حسن روحاني، رئيس جمهور در مراسم افتتاح ۵۸ طرح سرمايه‌گذاري در مناطق آزاد و ويژه کشور گفت: امروز در مناطق ويژه شاهد افتتاح ۲۱ طرح مهم هستيم، براي مردم ما حائز اهميت است که در سراسر اين سرزمين به صورت يک کارگاه پروژه‌هاي بزرگ به ثمر رسيدند و يکي پس از ديگري به بهره‌برداري مي رسند.
وي بيان کرد: بسيار خوشحالم در ۲۳ جلسه در طول سال ۹۹ شاهد افتتاح طرح‌هاي مهم در سراسر کشور هستيم و امروز نوبت افتتاح طرح‌هاي مهم در مناطق آزاد و ويژه اقتصادي کشورمان بوديم. 
رئيس جمهور گفت: مناطق آزاد براي ما اهميت ويژه دارد هم از لحاظ خدماتي و هم از لحاظ گردشگري، تجارت و صنايع؛ مناطق آزاد و ويژه چهره ديگري به خود گرفته و از آغاز دولت تدبير و اميد از سال 92  جلساتي که با مديران منطقه آزاد داشتيم تاکيد بر اين بود که مناطق آزاد از مناطق وارد کننده به مناطق صادر کننده، جذب کننده گردشگر و خدمات تبديل شوند.
روحاني عنوان کرد: اين مناطق در شرايط تحريم اقتصادي مي‌توانند نقش مهمي در حل مشکل بانکداري، بيمه و انبارداري ايفا کنند.
وي افزود: در منطقه قشم يک منطقه صادرات فرآورده نفتي افتتاح شد و اين منطقه براي پهلوگيري کشتي‌ها، سوختگيري و صادارات فرآورده‌هاي نفتي مهم است.
رئيس جمهور بيان کرد: گلخانه‌هاي بسيار مهمي را در دست ساخت داريم؛ افتتاح يک گلخانه ۸۰ هکتاري را در منطقه آزاد ارس شاهد بوديم که يکي از بزرگترين طرح‌هاي گلخانه‌اي در منطقه خاورميانه است و مي‌تواند اشتغال خوبي داشته باشد؛ اکثر محصولات اين گلخانه صادراتي خواهد بود و در طول سال مي‌تواند محصول داشته باشد.
روحاني گفت: امروز مناطق آزاد ما تحرک جديدي به خود گرفته است و در گذشته مناطق آزاد صرفاً به عنوان گردش محور و يا تجارت محور ديده مي‌‍شد و امروز در يک منطقه آزاد ۳۲۰ مرکز ايجاد شده است که مراکز توليد کننده هستند و مي‌تواند اين توليد براي داخل و خارج باشد. 
وي بيان کرد: با شرايطي که مناطق آزاد ما دارند و از برخي مقررات معاف هستند، مناطق ارزشمندي براي سرمايه‌گذاران ما هستند؛ مناطق آزاد و ويژه به سرمايه‌گذاران خوش آمد مي‌گويد و تاکيد مي‌کنم تسهيلات لازم را براي سرمايه‌گذاري فراهم کنند.
رئيس جمهور ادامه داد: ما بايد همه امکانات لازم را در اختيار سرمايه‌گذاران بگذاريم و موانع توليد را در سال جهش توليد برداريم ضمن اينکه رهبر معظم انقلاب مجدد در هفته دولت بر رفع موانع توليد تاکيد کردند.
روحاني با بيان اينکه ما در شرايط تحريم راهي جز فعال شدن سرمايه‌هاي اقتصادي نداريم، گفت: کشور ما کشور بزرگ و پهناوري است و منابع عظيم و پهناوري دارد.
وي تاکيد کرد: همه مديران مناطق آزاد و ويژه اين آمادگي را دارند تا سرمايه چه داخلي و چه خارجي را جذب کنند و اين سرمايه تبديل به خدمات يا کالا شود.
رئيس جمهور با اشاره به افتتاح هتلي در منطقه کيش گفت: اين هتل ۱۷ هزار تخت براي مسافران و گردشگران را آماده کرده است ضمن اينکه اين مناطق استعداد بيش از اين را دارند. 
روحاني افزود: ما امروز در يک شرايط خاص و ويژه هستيم، صهيونيست‌ها در منطقه ما فعال هستند و کشورهاي مسلمان را اغفال مي‌کنند در حاليکه اين کشورها هم مسلمان هستند و هم عرب که از دو جهت بايد نسبت به فلسطين حساس باشند؛ ما در شرايط حساسي در دنياي امروز قرار داريم و بايد از منافع و ارزش‌هاي‌مان دفاع کنيم.
وي گفت: در سراسر کشور مردم ما در برابر هر حادثه‌اي که چه توسط صهيونيست‌ها نسبت به فلسطين و چه عليه فرهنگ اسلام پيش مي‌آيد، حساسيت خود را نشان مي‌دهند و همچنان در برابر قلدرصفتان به خوبي مي‌ايستيم.
رئيس جمهور با اشاره به برگزاري خوب مراسمات محرم و بازگشايي مدارس با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي گفت: بيماري کرونا کاهشي است و فعاليت‌هاي فرهنگي، آموزشي، ديني و اقتصادي به خوبي در حال انجام است و پروتکل‌ها رعايت مي‌شود اما ما بايد تا پايان سال و تا پايان مشکل کرونا اصول بهداشتي را بايد رعايت کنيم، حتي اگر واکسن هم برسد معلوم نيست چقدر ايمني بدهد و بايد اصول بهداشتي را رعايت کنيم و فعاليت‌هاي اقتصادي، فرهنگي و ديني را انجام دهيم.
روحاني گفت: در بيست و سومين هفته افتتاح، ما حدود 15 هزار ميليارد تومان طرح افتتاح کرديم که به معناي زنده بودن کشور و تحرک کشور و شکست آمريکا است.

کارخانه کاشي و سراميک سرخس ظرفيت توليد ۱۵ ميليون متر مربع انواع کاشي و سراميک را دارد
مرتضي بانک نيز در سخناني در ابتداي اين مراسم بيان کرد: منطقه ويژه اقتصادي سرخس دروازه مبادلات اقتصادي ايران با کشورهاي آسياي مرکزي در زميني به وسعت ۵ هزار و ۲۰۰ هکتار است که با همکاري آستان قدس رضوي علاوه بر توليد و صادرات، مسير مناسب‌تري براي اتصال به کشورهاي آسياي ميانه و آب‌هاي آزاد از طريق محور شرق است.
دبير شوراي عالي مناطق آزاد تجاري و ويژه اقتصادي افزود: اتصال ريلي چابهار به سرخس و بزرگراه ترانزيتي بين اين دو منطقه از اهرم‌هاي مهم توسعه شرق کشور بوده که با عنايت مقام معظم رهبري و رئيس جمهوري در حال ايجاد است.
وي افزود: امروز با استفاده از منابع داخلي کارخانه کاشي و سراميک تنديس ابريشم با حجم سرمايه‌گذاري ارزي ۲۲.۷ ميليون يورو و ريالي ۱۳۰ ميليارد تومان توسط آقاي محمد طباطبايي احداث شده و براي ۶۵۰ نفر اشتغال‌زايي مستقيم ايجاد مي‌کند.
بانک افزود: اين کارخانه با 8 خط توليد همزمان و پنج کوره پخت، ظرفيت توليد 15 ميليون متر مربع انواع کاشي و سراميک را دارد.
رئيس جمهور در ابتداي اين مراسم دستور افتتاح پروژه‌هاي مناطق ويژه از جمله کارخانه کاشي و سراميک تنديس ابريشم شهرستان سرخس را به صورت ويديو کنفرانس اعلام کرد و اين واحد صنعتي با حضور عليرضا رزم‌حسيني استاندار خراسان‌رضوي، حسين مهري مديرعامل بانک صنعت و معدن، امام جمعه، نماينده مجلس، فرماندار و رئيس دادگستري شهرستان سرخس در محل منطقه ويژه اقتصادي سرخس به بهره‌برداري رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar