ايسنا/ رئيس دانشگاه علوم پزشکي تبريز با تشريح آخرين وضعيت شيوع کرونا در آذربايجان شرقي از ابتلاي کودک هفت ساله و نوجوان ۱۳ ساله‌ سرابي به کرونا و بستري شدنشان در تبريز خبر داد.

محمد حسين صومي، رئيس دانشگاه علوم پزشکي تبريز تعداد کل مبتلايان به کرونا در آذربايجان شرقي را ۳۱ هزار و ۵۵ نفر عنوان و اظهار کرد: روز گذشته ۲۸۰ مورد از نمونه‌هاي کوويد۱۹ مثبت اعلام شدند، در مجموع ۴۰ الي ۵۰ درصد آزمايشات مثبت است.
وي با بيان اينکه طبق آمار کشوري، استان ما از نظر ابتلا به کرونا جزو استان‌هاي قرمز محسوب مي‌شود، گفت: ‌بر اساس اطلاعات دو هفته گذشته، شهرستان‌هاي ورزقان، هوراند و اسکو جزو استان‌هاي سفيد هستند که هر آن احتمال حرکت به سمت زرد و قرمز شدن، وجود دارد و ساير استان‌ها در وضعيت قرمز و نارنجي قرار دارند. 
وي، شهرستان‌هاي مرند، شبستر، خداآفرين و بستان آباد را جزو شهرستان‌هاي زرد از نظر ابتلا به کرونا و ساير شهرستان‌ها را در وضعيت نارنجي و قرمز تلقي کرد.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي تبريز ادامه داد: شهرستان‌هاي هشترود، هريس، چاراويماق، تبريز، بناب و اهر نيز جزو شهرستان‌هاي نارنجي هستند. شهرستان‌هاي اهر، بناب، چاراويماق، تبريز، هريس، مراغه و هشترود نيز از نظر تجمع بيماري، بيشترين تعداد مبتلايان را در طول اين ۶.۵ ماه دارند.
وي از بستري شدن ۱۴۵ نفر طي روز بيستم شهريور ماه در بيمارستان‌هاي استان خبر داد و گفت: ۱۰۵ نفر از اين تعداد زير دستگاه تهويه مکانيکي هستند. متاسفانه روز چهارشنبه هفت نفر و روز پنجشنبه ۱۲ نفر را بر اثر ابتلا به کرونا در استان از دست داديم.
وي گفت: طي تحقيقي که بر روي ۲۰۰ نفر از بستري هاي بيمارستان‌هاي استان انجام داده‌ايم، بيش از ۷۰ درصد بيماران همه چيز را در مورد اين بيماري مي‌دانستند، اما فاصله گذاري اجتماعي يا استفاده از ماسک را در برخي موارد رعايت نکرده و به عنوان مثال در پارک نشسته و ماسکشان را درآورده و با هم گفت‌وگو کرده و يا با يکديگر غذا خورده‌اند.
صومي متذکر شد: هيچ داروي پيشگيري کننده اعم از داروهاي سنتي و صنعتي براي کرونا موثر نبوده و چنانچه کسي ادعا مي‌کند، از نظر علمي اثبات شده نيست. اميدواريم رعايت فاصله‌گذاري اجتماعي، بهداشت فردي و استفاده از ماسک باعث شود طي روزهاي آتي وضعيت استان بهتر از وضع موجود باشد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان آذربايجان شرقي را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر آذربايجان شرقي در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرين خبر آذربايجان شرقي در اينستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today