برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo

ورود واکسن آنفلوآنزا به فارس؛ اولویت با کادر سلامت

منبع
ايسنا
بروزرسانی
ورود واکسن آنفلوآنزا به فارس؛ اولویت با کادر سلامت

ايسنا/ معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي شيراز با اشاره به ورود حجم اندکي، واکسن آنفلوآنزا به استان فارس خبر داد و گفت: منتظر هستيم تا تعداد واکسن‌هاي پيش بيني شده وارد شود و بتوانيم تعداد قابل قبولي را در دسترس شهروندان قرار دهيم.

محمدرضا حيدري، معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي شيراز بيان کرد: تعداد واکسن آنفلوآنزا به ميزان محدود وارد فارس شده و هنوز قيمت شرکت وارد کننده به تاييد وزارتخانه نرسيده است و منتظر قيمت نهايي هستيم. 
او با تاکيد براينکه در خصوص واکسن آنفلوآنزا، هيچ جاي نگراني نيست، ادامه داد: بخشي از واکسن‌ها براي توزيع بين گروه هدف در نظر گرفته شده و بخشي نيز براي عرضه عمومي در اختيار داروخانه‌ها قرار خواهد گرفت.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي شيراز تاکيد کرد: واکسن قطعا بين گروه‌هاي هدف توزيع خواهد شد. البته تلاش مي‌کنيم تا واکسن در اختيار کُل داروخانه‌ها قرار گيرد و براساس کارت ملي افراد توزيع شود.
حيدري با اشاره به اينکه تا هفته دوم مهرماه مي‌توان واکسن آنفلوآنزا را تزريق کرد و تا آن زمان ورود تعداد واکسن مورد نياز تعيين تکليف خواهد شد، عنوان کرد: به محض اعلام قيمت نهايي، توزيع آغاز خواهد شد و احتمال داده مي‌شود از اواخر هفته آينده اين مهم انجام شود.

او همچنين در پاسخ به اين پرسش که چرا برخي داروخانه‌ها بابت نگهداري واکسن، از بعضي افراد وديعه و پول دريافت مي‌کنند؟ گفت: اکيدا به داروخانه‌ها توصيه مي‌کنيم که چنين تعهدي براي خود ايجاد نکنند چون براساس پروتکل وزارت بهداشت و گروه‌هاي هدف مشخص شده، واکسن توزيع مي‌شود.
حيدري ادامه داد: سال‌هاي گذشته از وسايل حفاظت فردي مانند ماسک و ضدعفوني دست استفاده نمي‌شد اما با شيوع کرونا پيش بيني مي‌شود که چون اکثر مردم از ماسک استفاده مي‌کنند و دست‌هاي خود را مرتب شست و شو مي‌دهند با شيوع پايين آنفولانزا مواجه شويم، لذا مردم دغدغه واکسن نداشته باشند.
معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي شيراز خاطرنشان کرد: توزيع واکسن با کارت ملي پيش‌بيني شده اما هنوز دستورالعمل وزارت بهداشت در اين باره ابلاغ نشده است.
حيدري با اشاره به جامعه آماري توزيع واکسن، بيان کرد: اولويت اول تزريق با کادر بهداشت و درمان، سپس بيماران پيوندي، کساني که داراي نقص سيستم ايمني هستند، افرادي که شيمي درماني مي‌شوند، افرادي که دارايبيماري‌هاي تنفسي هستند و پس از اين گروه‌ها، توزيع واکسن بين سالمندان پيش‌بيني شده است.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان فارس را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرين خبر فارس در اينستاگرام :
https://instagram.com/fars.online