باشگاه خبرنگاران/ مدير داروي دانشگاه علوم پزشکي گيلان ماجراي گرفتن بيعانه برخي از داروخانه‌هاي صومعه سرا براي رزرو واکسن آنفلوآنزا را توضيح داد.
 

دبيريان مدير داروي دانشگاه علوم پزشکي گيلان با بيان اينکه  بر اساس بررسي ها ميداني متاسفانه خبر گرفتن بيعانه برخي از داروخانه‌هاي صومعه سرا براي رزرو واکسن آنفلوآنزا صحت دارد، گفت: گرفتن هر گونه وجه براي رزرو و يا ارائه واکسن آنفلوآنزا و يا هر داروي ديگري تخلف است و قطعا با اين متخلفان برابر قانون برخورد مي شود.
او با بيان اينکه هيچ داروخانه اي حق دريافت بيعانه در قبال رزرو دارو و يا واکسن آنفلوآنزا را ندارد، افزود: مردم در صورت مشاهده تخلف مي تواند موضوع را گزارش دهند و قطعا با مديران داروخانه هاي متخلف بدون اغماض برخورد مي شود.
مدير داروي دانشگاه علوم پزشکي گيلان با اشاره به اينکه برخي از سودجويان در صدد تشويش اذهان عمومي براي هجوم به داروخانه ها براي دريافت واکسن آنفلوآنزا هستند، گفت: واکسن آنفلوآنزا نمي تواند فرد را در مقابل ويروس کرونا مصون نگه دارد.
دبيريان افزود: اين تصور که با تزريق واکسن آنفلوآنزا مي توان بدون رعايت دستورالعمل هاي بهداشتي از خطر ابتلا به کرونا در امان ماند اشتباه است و مردم بايد همچنان براي مقابله با ويروس کرونا ، دستورالعمل هاي بهداشتي را که همان استفاده از ماسک، رعايت فاصله اجتماعي ، شستن مرتب دست ها با آب و صابون و پرهيز از تردد هاي غير ضرور است را رعايت کنند .
او تصريح کرد: البته تزريق واکسن آنفلوآنزا براي برخي از افراد و گروه هاي پر خطر براي ايمن سازي بيشتر بدن توصيه مي شود.
فروش واکسن آنفلوآنزا فقط با نسخه پزشک
افراد واجد شرايط تزريق واکسن آنفلوانزا مي توانند پس از تجويز پزشک با در دست داشتن نسخه براي دريافت و تزريق واکسن به داروخانه‌ها مراجعه کنند.
بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکي گيلان به طور کلي گـروه هـاي پرخطـر نيازمنـد دريافـت واکسـن فصلـي آنفلوانزا هستند، خانم‌هاي باردار(با تجويز متخصص زنان)، کودکان ۶ تا ۵۹ ماهه(به خصوص در سن زير ۲ سال)، افراد بالاي ۶۰ سال، کارکنان بخش‌هاي بهداشت و درمان به ويژه افراد در تماس مستقيم با بيماران مبتلا به آنفلوانزا از جمله گروه‌هاي پر خطر هستند که بايد واکسن را تزريق کنند.
بيماراني که بايد واکسن آنفلوانزا تزريق کنند
دانشگاه علوم پزشکي گيلان اعلام کرد: مبتلايان به برخي بيماري‌ها بايد واکسن آنفلوانزا را تزريق کنند، افراد مبتلا به بيماري‌هاي سرکوب سيستم ايمني شامل مبتلايان به HIV/AIDS و مبتلايان به ضايعات نخاعي و بيماري‌هاي عصبي عضلاني، مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن ريوي(از قبيل آسم و بيمار‌هاي مزمن انسدادي ريوي)، بيمار‌هاي مزمن قلبي عروق(بجز بيماراني که صرفا دچار پر فشاري خون هستند)، مبتلايان به بيمار‌هاي مزمن کليوي، کبدي، عصبي، مبتلايان به بيماري‌هاي خوني و اختلالات متابوليک(شامل ديابت قندي)، افراد مبتلا به چاقي مرضي، گروه سني ۶ ماهه تا ۱۸ ساله که تحت درمان طولاني مدت آسپرين قرار دارند، از جمله بيماراني هستند که تزريق واکسن آنفلوآنزا براي آن‌ها ضرورت دارد.
همچنين ساکنان و کارکنان آسايشگاه ها، کارکنان شاغل در مرغداري‌ها و پرورش دهندگان طيور و کارکنان سازمان دامپزشکي و سازمان حفاظت محيط زيست که در قسمت‌هاي مرتبط با پرندگان فعاليت مي کنند، مراقبان و ساير افراد در تماس نزديک و خانگي با بيماراني که جزو گروه‌هاي پر خطر هستند، افراد مبتلا به چاقي شديد (BMI) بالاتر از ۴۰ بايد واکسن آنفلوآنزا را تزريق کنند تا در برابر ويروس اين بيماري واکسينه شوند.
تزريق واکسن آنفلوآنزا براي افراد سالم
افـرادي کـه متقاضـي دريافـت واکسـن آنفلوانزا هستند، در صورتي کـه منعي براي دريافت واکسـن نداشـته باشـند، مـي توانند واکسـن را تزريق کنند، اما با توجه به محدوديت منابع واکسن آنفلوآنزا خصوصا در اوايل دوره توزيع آن، درخواست مي شود افرادي که جزء گروه‌هاي پرخطر نيستند، اجازه بدهند تا افراد پرخطر تحت واکسيناسيون قرار گيرند و سپس براي دريافت واکسن اقدام کنند.
چه کساني نبايد واکسن آنفلوانزا تزريق کنند؟
بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکي گيلان، کودکان کمتر از ۶ ماه، افرادي که به واکسن آنفلوانزا يا ترکيبات آن(ژلاتين، آنتي بيوتيک‌ها و يا ساير ترکيبات) واکنش‌هاي شديد آلرژيک يا تهديدکننده حيات نشان داده اند، ممنوعيت تزريق واکسن دارند.
واکسن آنفلوآنزا پس از دو هفته در بدن فعال مي‌شود، دو هفته پس از دريافت واکسن، ميزان آنتي بادي در اغلب افراد به حدي ميرسد که توانايي پيشگيري از ابتلاء به سويه‌هاي موجود در واکسن را داشته باشند، در اغلب افراد تزريق يکبار واکسن کافي است، اما کودکان ۶ ماهه تا ۸ سال‌هاي که براي اولين بار واکسينه ميشوند؛ توصيه ميشود پس از تزريق دوز اول، دوز دوم را به فاصله يک ماه به عنوان يادآور دريافت کنند.
راهکاري براي تشخيص واکسن اصل و تقلبي
واکسن به صورت بسته بندي تکي در جعبه و به همراه برچسب اصالت تهيه مي‌شود، اين واکسن بدون جعبه و برچسب اصالت، مورد تائيد نيست.
واکسن آنفلوآنزا يخچالي است و شرايط حمل و نقل و نگهداري واکسن ۲ تا ۸ درجه سانتيگراد(شرايط يخچالي) است و در صورت نگهداري و حمل و نقل طولاني مدت بايد از داروخانه، يخِ خشک گرفت و واکسن را با يخ خشک جا به جا کرد و در اين زمينه ميتوان از راهنمايي دکتر داروساز در داروخانه استفاده کرد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان گيلان را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر گيلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرين خبر گيلان در اينستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today