ايرنا/ مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع ‌دستي آذربايجان‌شرقي از تکميل مرمت کاروانسراي تاريخي روستاي ايري شهرستان ورزقان خبر داد.

احمد حمزه زاده، مديرکل ميراث‌فرهنگي، گردشگري و صنايع ‌دستي آذربايجان‌شرقي اظهار کرد: کاروانسراي تاريخي روستاي «ايري» از جمله بناهاي مهم و با اهميت استان به شمار مي‌آيد و بخش نخست آن که متعلق به دوره تيموري است، بازسازي‌شده و بخش عمده آن که متعلق به دوره صفوي است که در فهرست آثار ملي کشور ثبت شده و مرمت و بازسازي آن طي سال‌هاي گذشته در دستور کار اين اداره کل قرار گرفت و اکنون شاهد تکميل عمليات مرمتي در اين بناي تاريخي هستيم.
وي با اشاره به ظرفيت‌هاي متنوع اين شهرستان و روستاهاي تابع آن، از ساماندهي و توانمندسازي ظرفيت‌هاي گردشگري شهرستان ورزقان خبر داد و گفت: اين شهرستان و روستاهاي تابع آن به سبب موقعيت جغرافيايي ويژه ظرفيت‌هاي بزرگي در راستاي توسعه صنعت گردشگري دارند که بايد از آن‌ها به بهترين شکل استفاده کرد.
حمزه‌زاده گفت: همچنين در همين راستا بررسي و تدوين طرح مرمتي حمام تاريخي ايري و مطالعه و ساماندهي سنگ‌قبرها و قوچ‌هاي سنگي گورستان تاريخي اين روستا در دستور کار اين اداره کل قرار گرفته است.
مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع‌دستي آذربايجان شرقي، توسعه بوم گردي در شهرستان ورزقان به‌خصوص روستاي ايري را لازمه توسعه گردشگري اين منطقه عنوان کرد و افزود: با توجه به ظرفيت‌هاي گردشگري شهرستان و مناطق روستايي، توسعه بومگردي در آن منطقه موجب معرفي ظرفيت‌هاي تاريخي، فرهنگي و طبيعي شده و فرصت تجربه زندگي روستايي را براي گردشگران فراهم مي‌کند، به همين منظور اين اداره کل از تمام اهالي روستا در راستاي ايجاد اقامتگاه‌هاي بومگردي حمايت کرده و بستر لازم را براي کسب مجوز و آغاز فعاليت رسمي اقامتگاه‌هاي بومگردي فراهم مي‌کند.
حمزه زاده در خاتمه، احداث مسير طبيعت‌گردي قلعه جوشين به قلعه بابک را از ديگر برنامه‌هاي اداره کل ميراث فرهنگي استان در راستاي تقويت زيرساخت‌هاي گردشگري اين منطقه عنوان کرد و از انجام اقدامات لازم در اين راستا خبر داد.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان آذربايجان شرقي را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر آذربايجان شرقي در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرين خبر آذربايجان شرقي در اينستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today