باشگاه خبرنگاران/ رئيس پليس فتاي قم نسبت به کلاهبرداري با ادعاي دروغين پرداخت وجه از طريق رسيد ساز در فروشگاه‌ها و مراکز خريد هشدار داد.

سرهنگ موالي، رئيس پليس فتاي استان قم گفت: برخي کلاهبرداران و شيادان با مراجعه به فروشگاه‌ها و مراکز خريد، پس از خريد محصول و يا کالا با ادعاي دروغين واريز و يا انتقال وجه به وسيله اپليکيشن رسيد ساز تلفن همراه خود، اقدام به کلاهبرداري مي‌کنند.
او اضافه کرد: کلاهبرداران پس از استفاده از ايستگاه کارت خوان جهت واريز وجه، شماره کارت قرباني را گرفته و اعلام مي‌دارند با استفاده از اپليکيشن روي گوشي خود قصد واريز وجه را دارد، ولي پيامک واريز وجه براي قرباني ارسال نمي‌شود و شخص خريدار(کلاهبردار) مدعي مي‌شود به دليل شلوغي تراکنش‌ها پيامک ارسال نشده است.
موالي ادامه داد: قرباني با ديدن مشخصات کامل خود روي رسيد ساخته شده در گوشي خريدار، به حرف او اعتماد مي کند و بعد از عزيمت کلاهبردار از محل، قرباني با کمال ناباوري متوجه مي‌شود که اين عمل کلاهبرداري بوده و هيچ گونه وجهي انتقال و يا واريز به حساب نشده است.
رئيس پليس فتاي قم افزود: امروزه بسياري از تراکنش‌هاي بانکي از طريق اپليکيشن‌هاي مالي صورت مي‌پذيرد و اين از با ارزش‌ترين خدماتي است که بر روي اينترنت ارائه مي‌شود، متاسفانه  مجرمان سايبري از اين فرصت سوء‌استفاده مي‌کنند.
اين مقام سايبري گفت: فروشندگان با فعال‌سازي سامانه پيامک حساب بانکي خود، از انجام هرگونه تراکنش بانکي و دريافت يا برداشت از حساب بانکي مطلع شوند  و بعد کالا را به خريدار تحويل دهند.
موالي با بيان اين که فروشنده وقتي رسيد انتقال وجه را مشاهده کرد، حتما با موجودي بانک خود چک کند و سپس جنس مورد نظر را تحويل دهد، گفت: وجود شماره کارت و نام شما در رسيد به هيچ وجه صحت رسيد را تاييد نمي‌کند.
رئيس پليس فتاي قم تاکيد کرد: اگر پيامک انتقال وجه براي شما ارسال شد، حتما با پيامک‌هاي قبلي بانک چک کنيد که از همين شماره ارسال شده باشد. ارسال پيامک از يک شماره جديد را به عنوان سند قبول نکنيد.
سرهنگ موالي عنوان کرد: شهروندان در صورت بروز مشکل و مواجهه با جرايم رايانه‌اي مي‌توانند با مراجعه به پليس فتا از مشاوره‌ها و راهنمايي‌هاي کارشناسان اين پليس در جهت رفع مشکلات احتمالي استفاده کنند يا با مراجعه به سايت پليس فتا به نشاني www.cyberpolice.ir و يا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ درخواست خود را ثبت کنند.

همراهان عزيز ، آخرين اخبار استان قم را به صورت لحظه اي و فراجناحي در بسترهاي زير دنبال کنيد :
آخرين خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرين خبر قم در اينستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday